| Ra1nman a întrebat:

Imi puteti recomanda niste carti despre cel de al II-lea razboi mondial? Nu vreau manuale de istorie. Nu vreau sa studiez acest eveniment neplacut din istoria umanitatii, pentru a formula cine stie ce teorii vreau doar sa aflu mai multe. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| BubblesDoubleS a răspuns:

Citeste toate cartile lui Sven Hassel
Le ador:X
Legiunea blestemaților (De fordømtes Legion) - 1953
Blindatele morții (Døden på Larvefødder De fordømtes Legion) - 1958
Camarazi de front (Frontkammerater) - 1960
Batalion de marș (Marchbataillon) - 1962
Gestapo (Gestapo) - 1963
Monte Cassino (Monte Cassino) - 1963
Lichidați Parisul (Likvidér Paris) - 1967
General SS (SS-Generalen) - 1969
Imperiul iadului (Kommando Reichsführer Himmler) - 1971
Moarte și viscol (Jeg saa dem dö) - 1976
Drum sîngeros către moarte (Glemt af Gud) - 1977
Curtea marțială (Krigsret) - 1979
Inchisoarea OGPU (GPU-Fængslet) - 1981
Comisarul (The Commissar) - 1985
Mai este si Sfarsitul lui Hitler scrisa de Anton IOachimsthaler (e interesanta)
Merita citite

6 răspunsuri:
| AG a răspuns:

Buna,
O carte terifianta si incredibila: Limbajul mortii de Oliver Lusting. E despre lagarele de concentrare nemtesti, povestite din interior. M-a marcat dar o recomand din suflet.

| spike625 a răspuns:

Cauta pe google... sunt o multime

| conundrum a răspuns:

Gestapo ...si toata seria

| R3sPeCt a răspuns:

Du-te pe google si scrie wikipedia! cel mai bun site unde poti gasi informati despre aproape orice! bafta la citit

| Daniel97 a răspuns:

Gestapo de Sven Hassel este interesanta arata cum este viata pe front din perspectiva unui soldat si are parti chiar foarte comice.

| Ra1nman explică:

@nicku2010 vroiam sa te intreb ceva: o fi buna mancarea gatita? Ca eu inca nu am descoperit focul.