| anonim_4396 a întrebat:

Se tine cont la vreo facultate de medicina de media de la liceu?
Dar de media la purtare se tine cont?

Răspuns Câştigător
| MadRaven a răspuns:

Media de liceu nu contează la nicio facultate de medicină decât dacă ești din republica Moldova și intri pe bază de dosar. În cazul ăsta nu dai admitere, intri pe baza mediei 9-12 și a mediei de bac.
În rest, media pe liceu nu contează deloc. Contează doar media de bac și media la admitere. La Iași de exemplu 90% e nota la examen și 10% media la bac.
Iar de media la purtare eu nu am auzit vreodată să se țină cont. Și eu am avut la un moment dat media 8 la purtare pe sem 2 din clasa a11a, dar nu s-a uitat nimeni.

| anonim_4396 explică (pentru MadRaven):

Ok. Merci mult. Primesti funda. Dar totusi, de ce ai abut medie 8? laughing

| MadRaven a răspuns (pentru anonim_4396):

Din cauza absențelor laughing)

| anonim_4396 explică (pentru MadRaven):

hee hee

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu, la medicina de obicei, cel putin la facultatile serioase, se intra doar pe baza de admitere, nu se tine cont de nota de la bac nimic, doar sa-i ai luat. Eventual nota de la bac ar putea fi ca o diferentiere intre 2 candidati cu exact aceeasi nota/medie la admitere.
Media la purtare conteaza doar la politie/armata

| aXy99 a răspuns:

La unele da, dar nu in totalitate. Important este examenul de admitere. De media la purtare nu cred ca se tine cont, doar sa nu o ai prea mica, cum ar fi 6 sau 7.