| Rapafilă a întrebat:

Seara! As vrea sa progresez la chitara, insa de ceva timp m-a lasat si cheful si timpul.Nu am timp si nici macar o motivatie solida sa progresez! Asta e ingrijorator, dar, totusi, o chiatara era tot ce-mi doream in copilarie, iar cand visul mi s-a indeplinit, am neglijat-o total.Imi dati niste idei utile care ma vor ajuta sa-mi revina cheful? Poate niste recomandari de cantece mai simplute pe care as putea sa le invat? Vreau ceva cu influente rock, folkul, desi e recomandat, nu este tocmai cel mai agreat de mine.Multam.

4 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Și abia mi-am cumpărat prima chitară, cam cu o lună în urmă, dar mie nu mi-a pierit cheful, din contră, pe măsură ce învăț crește cheful.
Dar tu spui că nu agreezi genurile rock și folk...păi mai bine vinde chitara, că altceva nu ai ce să cânți la ea.
Dar dacă totuși vrei să înveți să cânți la ea, pune mâna și citește teoria mai întâi, învață să citești tabulaturi, învață gamele, fă exerciții pentru degete și abia apoi o să începi să cânți.
Până nu înveți fiecare coardă, orice melodie e grea.

| Mihaiy10 a răspuns:

Stii sa canti la chitara? daca vrei iti trim eu un caiet de cantece...si vezi ce poti incerca de acolo si eu m.am apucat de ceva timp de chitara si tot asa fara timp dar nu vreau sa o las...

| Rapafilă explică:

Helau.Precizari: 1.am spus ca as prefera altceva in afara de folk.2.rockul e viata mea, nu stiu ce ai inteles tu.3.chiatara o detin de 1 an jumatate,deci stiu sa cant, nu-s de azi, de ieri.4.am cerut sfaturi, nu critici.5.stiu sa cant, insa mi-e lene.Am inceput fara profesor,am continuat cu unul care mi-a spus ca sunt talentata,am mers mai departe fara el si,in final, m-am lenevit. Miahiy10, ce ziceai de un caiet de cantece(:?

| Rapafilă explică:

Se pare ca trebuie adaugari .1.stiu sa cant la chitara.2.o detin de 1 an jumatate, doi, deci nu-s de azi de maine.3.cer sfaturi, nu altceva. 4.am spus ca nu prea agreez folkul pentru.ca m-am plictisit de el.5.Rockul este viata mea, cum sa nu-l agreez? Ai citit prost. 5.am inceput singura,am continuat cu profesor ce mi-a dat sanse, am mers mai departe, insa fara prof.6.Ce ziceai de un caiet cu cantece, Mihaiy10? (: