| psycho_5607 a întrebat:

Sfaturi cum as putea invata mai bine si mai repede?

7 răspunsuri:
| rrarres a răspuns:

Citeste lectia 1-2 ori si culcate si dupa ce te trezesti nu o mai citi nici macar odata merge.Succes!

| Farcas a răspuns:

In primul rand trebuie sa fi atenta in clasa, la ora. Daca ai inteles lectia din clasa, acasa iti va fi foarte usor sa o invetzi. Jumatate de ora dupa-masa si jumatate inainte de culcare si a-i s-o sti perfect a doua zi.Totul e sa fi atenta si activa la orehappy

Numai bine.

| want2bMajestic a răspuns:

Trebuie doar sa crezi in acel ceva ...adica la noi studentii isi pun prosoape ude in caplaughing inca nu s. a dovedit stiintific ca ajuta la ceva, dare este un imboldtonguecare te face sa crezi ca vei reusi

| nodeerskulls a răspuns:

Metoda cu repetatul este cea mai mare prostie pe care ai putea sa o faci.
Cea mai buna metoda (testata pe mine) este de a invata schematic, facand legaturi logice intre elemente.
Fa un rezumat al lectiei respective, si incearca sa intelegi cum se leaga elementele ei intre ele.
Dupa aceea fa o schema care sa reprezinte legatura asta.
De asemenea, poti face un desen, sau altceva care stii ca te-ar putea ajuta.

Mintea umana este facuta sa gandeasca, si sa faca legaturi logice. Foloseste-te de asta, si nu toci.

Mai exista si Memo Plus... dar e cam grav daca trebuie sa recurgi la metode de genul.

| ₣e†ĺ†α Ŕ嚃å†α†ħå a răspuns:

Repeti de mai multe ori textul sau lectia pe care trebuie sa il/o inveti (asa invat eu si merge) si sa nu te mai gandesti la altele sa te concentrezi exact pe ce ai de invatat

| adi4ever a răspuns:

Memo Pluslaughing

| anda1313 a răspuns:

Fa-ti o schita, un tabel, un conspect, un desen care te poate ajuta sa retii mai usor.