| andreea_4261 a întrebat:

Simt ca numai am putere sa merg mai departe, am obosit sa tot sper si sa cred ca maine va fi mai binesad. Viata mi-a dat multe lovituri greu de dus, multe lacrimi si suferinta.Sunt din ce in ce mai singura, singura prietena pe care o aveam s-a suparat pe mine si numai vorbeste cu mine, baiatu pe care il plac nu ma place, cu colegii de clasa nu ma inteleg binesad. De ce este viata atata de dura cu uniisad, chiar nu pot sa intelegsad. Am inceput pe zi ce trece sa urasc viatasad. Sunt disperata, nu stiu ce sa mai facsad, cum sa trec peste si sa fiu cum eram la inceputsad, am nevoie de sfaturi de la voi, va rog multlove struck

9 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Astea nu sunt lovituri ...astea nu sunt motive ca sa lasi capul in pamant si sa te descurajezi! crezi ca viata e nedreapta? viata e impartiala.depinde de noi cum ne-o facem!
ca te-a parasit iubitul asta nu e motiv sa plangi si sa disperi...
Astea sunt,, drame adolescentine,, tu lasa-le in urma si stai cu capul sus!
... daca crezi ca asta e rau. atunci nu ai nici cea mai vaga idee de cum poate fii viata!

| RoXyRaLu a răspuns:

Chiar m-a intristat ce tot ai zis mai sus!
Da-mi id tau la messaj.

| MaryaSiAtÂt a răspuns:

Off...stiu prin ce treci,iti inteleg perfect sentimentul,si te compatimesc,dar nu trebuie sa-ti urasti viata,pentru ca viata e cel mai frumos dar de la dumnezeu,astea sunt incercari pe care trebuie sa le trecem mereu cu capul sus, fii sigura ca dupa ploaie va aparea si soarele...o sa vezi, sper sa treci cu bine peste acest hop.Te-am pupat

| GumzZz a răspuns:

Pai poti incepe prin a incerca sa te impaci cu prietena ta,apoi vorbeste cu mama ta despre toata suferinta chestia cu iubitul si colegii ea sigur te poate ajuta si te poate sprijini,in loc sa stai sati plangi de mila mai bine fa lucruri care te-ar inveseli gasesteti prieteni noi,deseneaza joacate, canta, danseaza, nu stiu gasesteti un hobby.sau spune-i mamei tale sati ia un animalut de casa cum ar fi un catel,o pisica,un hamster papagal,iepuras orice te incanta,pentru ca ele iti ridica moralul,sau joaca jocuri haioase pe calculator,sunt sigura ca iti vei gasi si tu acolo undeva prieteni cu care sa te distrezi si sa iesi,si incearca sa te orientezi catre alt baiat daca cel dorit de tine nu te place,iar cu colegutzii incearca sa le faci pe plac si sa le arati ce prietena buna poti fi, de ex ajuta-i la teme, imparte cu ei o punga de chipsuri etc.Baftawinking

| MMihai a răspuns:

Să ne spui ce vârstă ai! Eu am schimbat de mai multe ori clasa și colegii de clasă. În clasele 1-4 eram la o clasă experimentală cu profesori la fiecare materie. La altă clasă paralelă era învățătoare, mama unui coleg de-al meu de clasă, și când clasa ei avea ore după masa, am mai fost și pe la orele ei, și ea se juca cu mine că mă ascultă și îmi pune note, dar eu figuram de fapt, la ală clasă, dar i-am cunoscut și pe copii de la clasa ei... A mers până a aflat directoarea, care m-a întrebat, de ce mai merg la clasa lui aia. Și dacă altă joacă mai bună, nu am găsit. Eram foarte cuminte și nu îi deranjam femeii orele, că m-a avertizat că dacă nu sunt cuminte, nu mă lasă la orele ei, și mă scoate de urechi afară. A mai venit și fiul ei Valeriu, la orele ei, dar pe el nu îl asculta, că era băiatul ei. Mai ziceau elevii ei, să zică Valu, dacă el știe. În clasa a 5 a am schimbat clasa, în a noua la fel, în a 10 am schimbat clasa trecând la speciala de fizică, în a 12 a, m-au trecut de la speciala de fizică la o clasă oarecare, că știau că vrea să dau la pictură. M-am certat cu directoarea și am revenit la speciala de fizică, și iar am schimbat clasa și ulterior am revenit la vechea clasă cu colegii din a 10 a, și a11 a și am terminat a12 a, la speciala de fizică. Oricum mă înțelegeam mai bine cu colegii și cu majoritatea cadrelor didactice de la a a 12 a B, clasa obișnuită, decât cu cei de la a 12 a I cum se numea clasa specială de fizică. Eu am plecat de la a 12 a B la a 12 a I pentru că am vrut să fac engleza și româna cu profesoarele care în acel moment predau de la clasa de fizică. I s-a părut foarte stranie directoarei motivația mea, de ce vreau să mă întorc la speciala de fizică, dacă tot vreau să dau la pictură, dar nu a mai zis nimic. I-am explicat că eu consider inutile pentru mine aceste 2 materii și că profesoarele respective, de la speciala de fizică, nu mă vor înnebuni nici cu româna nici cu engleza. Timp de 3 ani am avut o silă totală pentru peste jumătate din colegii mei de clasă, dar am supraviețuit. După n ani de la terminarea liceului foștii colegi de clasă se revăd. Ultima dată când m-am văzut cu ei, le-am spus că să nu mă mai cheme, că îmi ajunge, cât i-am văzut în timpul liceului și să nu mă mai cheme, că nu am nici o dorință, să îi revăd.

baiatu pe care il plac nu ma place = mai sunt băieți în România în afară de ăsta.

singura prietena pe care o aveam s-a suparat pe mine si numai vorbeste cu mine=mai sunt și alte fete în România în afară de asta.

cu colegii de clasa nu ma înțeleg bine = nici eu nu mă înțelegeam teribil de bine, cu cei de la speciala de fizică, nu ești singura.

Mă mai gândesc și îți mai scriu.

| etmiky a răspuns:

Crede-ma ca astea nu sunt probleme laughing nici pe departe.te-ai uitat la tenelovele cumva? eu am avut si am probleme mult mult mai grele decat tine fetito tu esti chiar privilegiata de problemewinkingtu ai tupeu sa spui ca urasti viata?! :o:o can't believe rolling on the floor

| TrupFaraSuflet a răspuns:

Pe zi ce trece, oamenii sunt tot mai nepasatori.Nu le mai pasa de noi si de ce credem si simtim.Si eu am multe probleme de acest fel, si am inceput sa urasc viata de acum doi ani. Daca vrei sa nu mai suferi din cauza altor persoane, trebuie doar sa fi indiferenta si sa nu mai pui nimic la suflet.Eu de multe ori incepeam sa plang din cauza nervilor pe care ii aveam, dar acum nu mai am asa probleme.Sunt multi oameni pentru care nu merita sa te superi sau sa te intristezi. Daca nu te apreciaza pentru ce esti, nu are rost sa ii mai bagi in seama pentru ca te vor rani mai mult.

| StEph_3689 a răspuns:

In primul rand acceptam prietenia pe tpu.si apoi iti spun asa.lumea din zilele noastre este fooarte perversa...gen.:ai bani hai cu mine --> n.ai bani - du-te vere! fii indiferenta si intarestete singura.iar daca vrei sa ai o prietena careia sa-i spui ce te doare.--> cauta-ma! nici eu n-am prieteni la scoala doar Incerc sa ma inteleg cu restu.in rest am devenit fooarte profitoare.bafta.astept sa mai vorbim ca sa ne ajutam reciprok.pup.P.S am 13 any jumsad

| Raul_4840 a răspuns:

Relaxeaza-te,niciodata sa iti para rau de viata pentru ca e unica, cale prin care iti poti gasi ''fericirea''.(scuze daca sunt asa de emotiv dar e chiar o chestie destul de complicata pentru tine si te inteleg ) Daca nu ai prieteni poate iti gasesti pe internet, pe TPU :oricum, unici tai prieteni sunt parintii in care poti avea incredere si vb cu ei poate te vor ajuta mai mult ca mine; sper ca te-am ajutat! Bafta tongue