| nana_6166 a întrebat:

Sincer... nu stiu ce sa mai fac. De asta m-am si gandit ca ar fi o idee buna sa va cer un sfat. In curand, peste 2 luni voi face 17 ani si am un prieten de 21 de ani. Mama il cunoaste. Problema nu este relatia mea cu el ci faptul ca mama nu ma lasa in cluburi, indiferent ca este cu el sau cu altcinevastraight face. Cand aude de cluburi parca ii da cineva cu ceva in cap. NU inteleg de ce reactioneaza asa. Mereu imi zice ca stie ea ce e in cluburi si ea nu a fost decat o data si atunci intr=o discoteca de la tara. Nu zic ca nu are dreptate, dar ea are pretentia ca daca ea nu poate sa se distreze ca trebuie sa aiba grija de fratimiu nici eu nu pot. Daca ea in tineretile ei nu s-a dus in cluburi eu de ce m-as duce? faza e ca sambata m-a lasat la o petrecere cu prietenul meu si nu era una linistita cu sucuri si apa plata ea stia asta. Atmosfera era ca cea in club. Vreau sa o conving sa ma lase sambata care vine in club dar nu stiu cum sa fac pentru ca o vad asa de revoltata cand aude de cluburi incat nu stiu cum sa abordez probema. Va rog frumos, dati-mi un sfat cum sa o fac sa inteleaga ca am totusi o varsta si ca trebuie sa ma distrez nu sa stau in casa sa am grija de fratimiu si sa fac mereu curatenie.va multumesc!

3 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Vad ca este ffff important clubul pentru tine e clar. chiar daca ai 17 ani nu cred ca e o catastrofa ca nu esti tiparul tuturor tinerilor. SUnt persoane tinere care nu adora clubul. OAre cu ce sunt mai prejos ca tine? vei reusi pina la urma cu sau fara voia mamei sunt sigura ca vei gasi tu metode. dar cind vei pati ceva rau tot la m, ama te vei duce. SI nu uita ca vei fi si tu mama si s ar putea ca istoria sa se repete si vei suferi pentru ca. copilul nu te asculta. oricum gindeste te ce potiinventa ca sa pleci la club sigur vei gasi pina simbata///

| sunset22 a răspuns:

Probabil mamei tale ii este teama din cauza drogurilor, bauturii si chestii de genul asta pentru ca astea chiar exista. dar sa mergi cu prietenii in club nu-i mare tragedie atata timp cat iti vezi de treaba ta. vorbeste cu ea si o sa inteleaga atata timp cat tu nu o sa faci un hobby din asta.

| anny_3265 a răspuns:

Pai...incearca sa vorbesti frumos cu ea, cand o vezi binedispusa si fara sa tipi. Spune-i ca e ziua ta si ca vrei s amergi intr-un club, cu prietenii tai apropiati. Mai spune-i ca o sa aiba prietenul tau grija de tine, si ca nu-ti vei face un obicei din a merge in club. Daca vorbesti cu calm cred ca se va rezolva.La mine a mers. Bafta!