| Georgianaax a întrebat:

Spuneti'mi cateva fabule ( cat mai scurte)! funda, multumesc happy

4 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

"Fabula se cheama vechea corcitura
Dintre pilda buna si caricatura.
O minciuna blanda-n care se prefac
Hazurile snoavei scurte-n bobarnac.
Inca de pe vremea robului Esop
N-a fost incercata fara talc si scop,
Si intotdeauna de la el incoace,
Ea in loc de oameni pune dobitoace." (T. Arghezi)
Mai multe fabule, vezi in acest link:
http://depoveste.wordpress.com/fabule/

| kittyKatAlawaysHappy a răspuns:

Celui care scria ca poezia este o boala nelecuita; Frumoasa e natura; Iepurele, ogarul si copoiul; Dervisul si fata; In iad mai deunazi cativa raposati; Cantec vechi; Boul şi viţelul
Câinele şi căţelul; Câinele şi măgarul; Dreptatea leului; Lupul moralist; Nebunia şi amorul; Privighetoarea şi măgarul; Şarlatanul şi bolnavul; Şoarecele şi pisica; Toporul şi pădurea; Uliul şi găinile; Ursul şi vulpea; Nebunia şi amorul; Şarlatanul şi bolnavul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Celui care scria ca poezia este o boala nelecuita; Frumoasa e natura; Iepurele, ogarul si copoiul; Dervisul si fata; In iad mai deunazi cativa raposati; Cantec vechi. asteta sunt scurte

| Raduu4ever a răspuns:

Intr-un dialog cu un bou oarecare, cainele Samson isi exprima dorinta de egalitate, intre toate animalele.Impresionat de vorbele lui, catelusul Samurache isi manifesta admiratia fa-ta de modul de gandire al dulaului. Enervat de indrazneala catelului, Samson il ameninta cu bataia si sustine ca nu doreste egalitate cu cei mici ci doar cu cei mari.

Sper ca te-am ajutatwinking. funda?:d