| Just4You_6850 a întrebat:

Spuneti-mi si mie niste carti care cu siguranta ar trebui citete ( desigur pentru adolescenti). Sa fie ori horror, paranormal ori ceva fantasy sau amuzante...gen Portretul unei fantome,Insemnarile unei pustoaice,Nascuta la miezul noptii, Jurnalele vampirilor, etc. Si spuneti-mi pe scurt ce se intampla in fiecare. Funda pentru cartea/cartile care mi se par cele mai interesante si-mi plac cel mai mult.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Dany19 a răspuns:

Asta ar fi o lista cu toate cartile citite de mine:
Chimie Perfecta - Simone Elkeles
Fascinatie - Melissa Marr
Obsesie - Melissa Marr
Divergent - Veronica Roth
Jocul minciunii - Sara Shephard
Setea - Carrie Jones
Ultimul cantec - Nicolas Sparks
Ingerul Noptii - Becca Fitzpatrick
Crescendo - Becca Fitzpatrick
Damnare - Lauren Kate
Ratacire - Lauren Kate
Pasiune - Lauren Kate
Eve - Ana Carey
Blestemul din Swoon - Nina Malkin
A 16-a luna - Kami Gracia
Daca as ramane - Gayle Forman
Nu plange sub clar de luna - Heather Davis
Clubul V - Kate Brian
Paranormal - Kiersten White
Zori de zi - Stephenie Meyer
Blestemul focului - Chloe Neill
Pe Jumatate Moarta - Kim Harrison
Nascuta la miezul noptii - C.C Hunter
Cele 9 vieti ale lui Chloe King - Liz Braswell
Rosu de Rubin - Kerstin Gier
Cercul Secret vol 1-Ritualul Secret
Invocarea - Kelly Armstrong
Revelatia - Kelly Armstrong
Rafuiala - Kelly Armstrong
Mai las-o moale cu fantomele - Megan Crewe
Darul - Kristin Cashore
Ele sunt multe si toate mi-au placut, dar am sa-ti recomand doar cateva:
Seria Fortele Raului Absolut(Invocarea, Revelatia, Rafuiala) de Kelley Armstrong. In toate cele 3 carti este vorba despre o fata de 15 ani, Chloe Saunders care este dusa la un sanatoriu din cauza ca vede oameni morti. Acolo intalneste alti copii cu puteri supranaturale. Ea o sa fuga impreuna cu Tori (o vrajitoare), Simon (un vrajitor) si Derek (un varcolac) ca sa scape de Grupul Edison. Toti 4 fac parte dintr-un experiment si acest grup vrea sa fac testari pe ei, dupa care sa-i anihileze. Pe parcursul cartilor vei intalni si un triunghi amoros - Chloe-Derek-Simon, dar cartile au si momente amuzante.
Apoi ti-as mai recomanda Damnare, Ratacire si Pasiune de Lauren Kate, unde este vorba despre Lucinda si Daniel. Daniel este un inger cazut si de-a lungul anilor a fost indragostit de Lucinda, doar ca iubirea lor a fost blestemata si de fiecare data cand se atingeau (mai precis se sarutau) Luce ardea in flacari. De data aceasta totul este diferit. Luce nu va mai muri dar va trebui sa treca prin multe obstacole ca sa fie cu Daniel.
Ti-as mai recomanda si Nascuta la miezul noptii, dar deja ai citit-o.
Si mai sunt doua carti super interesante Ingerul Noptii si Crescendo de Becca Fitzpatrick. Volum trei va aparea luna viitoare. Aici lucrurile sunt un pic mai ''picante''. Patch, tot un inger cazut are sarcina de a omori pe Nora Grey. Cartile sunt amuzante deoarece Patch ii arunca mereu picanterii Norei (ceea ce o enerveaza foarte mult) si asta face ca cartile sa fie interesante. Pana la urma si el se va indragosti de Nora si Nora de el, doar ca si ei vor trece prin incercari dificile pentru a fi impreuna. La sfarsitul cartii a doua, cand in sfarsit se impaca apare un personaj rau Mana Neagra care ii va desparti iar.

1 răspuns:
| Alexu51 a răspuns:

Eu iti sugerez Elevul Dima dintr-a saptea de Mihail Drumes in care este vorba despre un adolescent care incearca sa faca o excursie in masa cu scoala dar la inceput nu sunt multi doritori doar pe parcurs apar si isi infinteaza o firma care ajuta elevii(apropo excursia este pe dunare)