| nikol6m a întrebat:

Stie cineva ce se studiaza in clasa a 11-a la romana, avand in vedere ca sunt la mate-info? In afara de cele pentru scoala, ce alte carti imi recomandati? pentru ca nu mai am nicio idee

Răspuns Câştigător
| demonangel37 a răspuns:

Pentru un inceput o sa fie niste studi de caz prima o sa inceapa cu inceput limbi romane. umanismul Grigore Ureche. Miron Costin, Ion Neculce, Dimitrie Cantemir
Iluminismul Scoala Ardeleana si Tiganiada de O. Budai - Deleanu pe noi ne-a pus s citim cartile intregi nu fragmentele care erau in carte si-o ne-a pus sa facem si niste studiu de caz dar acum depinde de la un profesor la altul eu iti spun ceea ce am facut noi.
Perioada moderna. Dacia literara, Vasile Alecsandri " Balta Alba", Chirita in provincie"
Literatura Populara : "Monastirea Argesului" si "Mesterul Manole"( aici cine-a pus sa facem o paralela literara la amandoua operele)
Romantismul: Mihai Eminescu "Floare albastra", " Epigonii"; Costache Negrutzzi :"Alexandru Lapusneanul ",
Realismul: I.L.Caragiale: "In vreme de razboi" si "O scrisoare pierduta"; Ioan Slavici "Moara cu nosorc"
Simbolismul: Alexandru Macedonski "Noapte de decemvrie"; Ion Minulescu "Acuarela"; George Cosbuc :Moartea lui Fulger", Octavian Goga "Apostolul"
Romanul Psihologic:" Ultima noapre de dragoste intaia noapte de razboi" de Camil Petrescu; "Concert de muzica Bach" de Hortensia Papadar- Bengescu;" Patul lui Procust" de Camil Petrescu; "Nunta in cer" de Mircea Eliade si
Romanul Balzacian " Enigma Otiliei" de George Calinescu.
sper sa-ti fie de ajutor eu asta am facut anul acestakiss

1 răspuns:
| DubiDubiDuba a răspuns:

"Ultima noapte de dragoste..." si "Enigma Otiliei" stiu sigur ca se studiaza in clasa a 10a si nu a 11a. Eu am auzit ca in clasa a 11a se studiaza romanul "Maitreyi" de Mirce Eliade si am auzit ca este foarte frumos si are si o continuare "Dragostea nu moare" scrisa de Maitreyi Devi adica de persoana despre care este vorba in "Maitreyi", o indianca de care Eliade s-a indragostit pe vremea cand studia in India.