| loveXanime a întrebat:

Stie cineva daca exista link- ul iadului.trimiteti- mi si mie link- ul va rog

6 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Contrar a ceea ce susţin unii (iehovistii- prin doctrina cultului lor bizar) SUFLETUL NU MOARE, ci există cu adevărat un loc de FERICIRE VEŞNICĂ, şi un alt loc, de NEFERICIRE, TOT VEŞNICĂ. Iată doar o mică parte din versete:

- „[Iov s-a rugat:] Măcar de m-ai ascunde ÎN IADUL CEL DE JOS, sub pază, până la vremea când Ţi-a trecut mânia şi-ai rândui o vreme să-Ţi aminteşti de mine". - Iov 14, 13.

- „David zice despre el [Iisus Cristos]:... Căci nu vei lăsa sufletul meu ÎN IAD, nici nu vei îngădui ca Sfântul tău să vadă stricăciunea"- Fapte 2, 25–27 (locul de suferinta este PREZENTAT CA UN LOC DISTINCT).

- „Şi marea a dat pe morţii cei din ea şi moartea şi iadul au dat pe morţii lor (locul de suferinta este iarasi, PREZENTAT CA UN LOC DISTINCT), şi judecaţi au fost, fiecare după faptele sale. Şi moartea şi iadul au fost aruncate în râul de foc" - Apoc. 20, 13.

happy In fond exista zeci si zeci de versete in Biblie referitoare la locurile vesnice de fericire sau de nefericire, referitoare la SUFLETUL (care e o realitate distincta fata de trup) dar insirarea lor ar solicita un efort de lectura suplimentar evident... thinking

| milan9 a răspuns:

Sfântul Isaac Sirul afirma ca "este greșit sa gândim ca păcătoşii din iad sunt lipsiți se dragostea lui Dumnezeu." Dumnezeu da dragostea tuturor insa puterea dragostei actioneaza in doua feluri: acealasi "foc", iubirea lui Dumnezeu, ce arde in inimile credinciosilor, se preschimba in cazul celor ce resping pe Dumnezeu in "focul" unei mustrari de constiinta.

Iadul in aceasta perspectiva este inteles ca prezenta a lui Dumnezeu experiata de o persoana care, prin libera alegere, respinge dragostea Sa. Este torturat de dragostea lui Dumnezeu, tortura de a fi in prezenta eterna a lui Dumnezeu fara a fi in comuniune cu El.

E vorba mai mult de neputinta sufletelor de a-si indrepta dorinta spre comuniunea cu Dumnezeu ca bun spiritual, ramanand intr-un continuu regret ca nu se mai pot bucura de placerile materiale sau ale orgoliului cu care s-au obisnuit in mod exclusiv. In acest sens, Sfantul Ioan Damaschinul afirma: "Spunem ca chinul acela nu e nimic altceva decat focul poftei nesatisfacute", altfel spus cand spune ca focul iadului consta in poftele care nu-si gasesc materia pentru a se satisface.

| danay72 a răspuns:

Iadul nu exista, deci orice e sunt doar niste povesti.

| matematician a răspuns:

Iti tai venele, si o sa dai de iad live, fara sa-l vezi din spatele calculatorului sau alte manevre, crede-ma functioneaza cel mai eficient :*

| Vladutz_Marco_Isac_1998 a răspuns:

Intra pe youtube si cauta poveste ``user 666`` un canal sters de pe youtube gaseste linkul dai refresh de multe ori pana iti apare pagin chiar daca scrie ca canalu nu exista cand tio aparut canalu totu va fi scris n 666 si atunci sa vezi vere surprize iti sugerez sa no faci daca nu vrei surprize rele, te poti uita pe youtube sa vezi cum o incercat alti devil

| Vladutz_Marco_Isac_1998 a răspuns:

Atunci de ceai mai intrebat enstein?