| bugativeyRO a întrebat:

Stie cineva unde as putea gasi in Romania niste baterii reincarcabile de tip KAN Ni-MH 12V 10x2/3AAA 350mAh?
http://www.conrad.com/......ya-socket-
Am gasit mai multe site-uri care vand tipul asta de baterie ( veche de felul ei - apartine la o drona din 2005 ( X-UFO )
Sau cu ce as putea-o inlucui incat sa mearga?
Scuzati categoria. Multumesc

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Iei 4 grupuri din astea: http://www.tme.eu/ro/details/accu-r6_3p-tx/acumulatori/tecxus/#
3 grupuri le legi in serie. Din al 4-lea grup desprinzi una prin taierea (in doua) lamelei metalice care le uneste. Cu atentie si rabdare o cositoresti si legi aceasta baterie in serie cu cele din grupurile anterioare. Vei obtine 10 baterii care dau 12 volti. Amperajul va fi mai mare si drona va rezista mai mult in aer. Ar trebui sa vorbesti cu unul care repara televizoare. S-ar putea sa trebuiasca sa pui o rezistenta in serie pentru a nu arde drona. Vechii acumulatori nu aveau de cat 350 Mah si astea au 2100.