| LasleaIoan1972 a întrebat:

Care sunt cei mai performanti acumulatori sau baterii reincarcabile

28 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Bateriile reincarcabile sunt tot acumulatori. Energizer, Panasonic, Sony sau Varta. Acum depinde si in ce domeniu. La acumulatorii de auto si Rombat (romanesti) sunt printre cele mai bune.

| LasleaIoan1972 explică (pentru Salontanul):

Exista baterii reincarcabile dar nu sunt acumulatori ex alkaline

| Salontanul a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Serios? Ce-mi place mie cand oul invata gaina. Acumulator este orice aparat care acumuleaza energie.
Redau din DEX: ACUMULATÓR, (1) acumulatori, (2) acumulatoare, s. n. 1. S. m. Aparat sau rezervor care înmagazinează energie electrică. 2. Dispozitiv care înmagazinează energie electrică sub formă chimică în vederea restituirii acesteia. Acumulatorul unui automobil. – Din fr. accumulateur.
Toata lumea zice pentru masina: baterie. Deci orice baterie este acumulator pentru ca acumuleaza curent. Bateriile (acumulatorii) se impart in reincarcabile (i) si nereincarcabile (i). Am spus eu altceva? Doar ca el s-a referit la acbateriile reincarcabile. Eu n-am facut precizarea pentru cele nereincarcabile. I-am raspuns direct la intrebare. Iar bateriile alcaline (avem cuvantul in romana nu trebuie sa-l scrii pe ala cu K!) sunt acumulatori.

| Salontanul a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Apropo! Mai fac unii diferenta ca bateriile sunt formate din mai multi acumulatori. Atunci de ce-i zicem acumulator bateriei de telefon pentru ca-i formata din mai multe elemente? Eu zic de prima definitie ca-i cea mai buna.

| LasleaIoan1972 explică (pentru Salontanul):

Bateriile alcaline nu sunt acumulatori au doar proprietatea de a se incarca de 5-10 ori iar acumulatorii sar de 500 ori incarcari cei mai slabi

| LasleaIoan1972 explică (pentru Salontanul):

La masina baterie i zice ca este formata dintr un grup de acumulatori adica 6 acumulatori de 2v,baterie este un grup de acumulatori legati in serie sau paralel sau mixt, impropriu i se zice la telefon baterie ca sa inteleaga oricine, dar telefonul are acumulator cand este unu, cand sunt mai multi in carcasa serie sau paralel se numeste baterie, bateria este un grup

| darrio2007 a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Hai ca esti amuzant. Chiar nu daca nu stai bine cu materia unde ai invatat despre asa ceva, macar termenul de acumulator, te duce cu gandul la ceva care acumuleaza.
In acest caz acumuleaza energie.
Mare e gradina, chestii elementare.

| Salontanul a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

laughing Nu-ti mai raspund ca stai rau cu intelegerea lucrurilor. Am explicat mai sus si pentru intelegerea unui copil de clasa a III-a.

| LasleaIoan1972 explică (pentru Salontanul):

Bateria este un grup, impropriu toti zic la un element sau celula baterie, vezi in dexu ala unde ai fost ce inseamna baterie si daca dai explicatii de tehnologie dupa dex fa-o pana la capat

| darrio2007 a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Bateria este un grup? Ce grup? Alcoolicii anonimi?

| darrio2007 a răspuns (pentru Salontanul):

Nu ai cu cine discuta, Salontane!
Tipic, slab de inger, tare-n gura.

| Salontanul a răspuns (pentru darrio2007):

Iarasi trebuie sa-ti dau dreptate! Asta-i viata! E din ce in ce mai rau.

| LasleaIoan1972 explică (pentru darrio2007):

Cauta in dex ca sa te cultivi ce este bateria

| LasleaIoan1972 explică (pentru Salontanul):

Cauta in dex si posteaza aici ca sa ne lamurim ce este bateria

| darrio2007 a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Nu trebuie sa cauti in dex pentru asa ceva. Este un obiect de care te lovesti aproape la orice pas.
Hai schimba subiectul că devii penibil.

| Salontanul a răspuns (pentru darrio2007):

Eu nu-i mai raspund. E o vorba veche sa nu te pui cu anumite persoane.

| darrio2007 a răspuns (pentru Salontanul):

Asa e. Nici eu. O seara placuta, Salontane!

| Salontanul a răspuns (pentru darrio2007):

Multumesc, asemenea!

| LasleaIoan1972 explică (pentru darrio2007):

Nu stiu cum ai ajuns campionul zilei? facnd misto ca aici de mine? citez
,,,, Bateria este un grup? Ce grup? Alcoolicii anonimi?,,,,

| darrio2007 a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Asa, si care-i problema? Tu la ce grup te referi cand te referi la baterie? Esti tare-n clanta dar habar n-ai ce vorbesti. Te informezi doar de pe net. Daca spune unul o prostie, il si crezi. Nu-ti mai raspund, orice ai mai scrie.
Hai, pa, tinere nou-nascut!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Toshiba

| NLS a răspuns:

Panasonic (inclusiv seria Eneloop Pro), Sony, sau VARTA, format AA, de 2700mAh (sau mai mult, la unele modele/branduri).

(in format AAA, minim 1000 mAh)

Am si 2x Sanyo si 2x GP, toti in format AA 2700mAh, dar dupa 3 ani de folosire, nu mai tin aproape deloc.

Energizer nu am avut curiozitatea sa incerc, fiind foarte multumit de Sony si Panasonic.

Cei cu capacitate >= 2500mAh, au o durata minima de viata de 500 cicluri de reincarcare (pana spre 600).
Cei cu capacitate mica (1900mAh), pot sa reziste si la 2000 cicluri, insa pe mine nu ma ajuta, fiind nevoie de reincarcari mai dese.

| gabicoo a răspuns:

În noaptea asta cea mai bună e bateria de fetească!
winking

| LasleaIoan1972 explică (pentru gabicoo):

Cel mai super raspuns adecvat momentului in care a fost pusa intrebarea, maxim amuzament, foarte simpatic

| AliGab a răspuns:

Energizer sau varta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Energizer cei mai performanti de pe piata

| LasleaIoan1972 explică:

Intrebarea nu era care sunt cele mai renumite firme de acumulatori ea se referea la tipurile de acumulatori adica NIMH, LI ION, ETC

| LasleaIoan1972 explică:

Va rog raspundeti la intrebarile puse nu faceti conversatii intre voi la mistocareala contra mea