| bugativeyRO a întrebat:

Salutari, am si eu niste nedumeriri in legatura cu o baterie. Am achizitionat acum... 9 ani - in 2005 - o drona X-UFO si n-am prea mai folosit-o ce ceva ani si s-a ales praful de ea ( praful la propriu ) Am incarcat bateria care este "KAN Ni-MH 12V 10x2/3AAA 350mAh" toata noaptea ( 10-12 ore ) si am testat-o sa vad daca porneste ( drona ) si a pornit. Toate bune pana cand s-a descarcat bateria care nu a tinut mai mult de 3-4 minute. Am pus-o iarasi la incarcat si a inceput sa sfaraie un lichid din ea ( presupun ca s-au fisurat bateriile cu litiu din interior. Problema este ca e atat de veche incat numai pe site-uri din strainatate mai gasesti sa cumperi. Din ce am citit am vazut ca se si pot inlocui cu alte baterii. Acum eu nu am niciun habar cum sa construiesc o baterie cu litiu. In primul rand as fi recunoscator daca ati gasi voi in Romania un model de baterie identic ca cel pe care il am sa-l cumpar ( nu conteaza pretul ). Daca nu se mai gasesc imi ramane sa cumpar una asemanatoare. Stiu ca v-am obosit citind un roman de explicatii dar abia acum incep nedumeririle. Daca as cumpara o baterie cu un alt Voltaj ( spre ex. una de 9V nu de 12 ) ar functiona? Sau daca as cumpara o baterie cu o alta intensitate ( de ex. 500 mAh spre deosebire de 350 cat are actuala ) merge?
Sau alti factori de care trebuie sa tin cont atunci cand cumpar o baterie.
Multumesc mult anticipat.

Răspuns Câştigător
| Nonameagain a răspuns:

Acum am inteles. M-am uitat la bateriile mele de la aparatul foto ca sa compar caracteristicile. Au 2000 mAh.
Daca poti (depinde in ce fel de oras stai), cauta in magazinele mari (gen MediaGalaxy, Flanco, Practiker). Cei de acolo trebuie sa stie care sint similare. Numai ca, nu sint prea ieftine. Si, un sfat: desi au multa reclama, desi le recomanda toti, nu lua duracel. Am avut si m-am convins ca sint cele mai slabe si mai proaste. Bune ar fi Varta (nemtesti) sau Energizer (dar cam scumpe). Du-te cu cele vechi sa le vada sa-si dea seama ce iti trebuie.

5 răspunsuri:
| Nonameagain a răspuns:

Daca o iei cu voltaj mai mic, nu are putere, nu porneste. Daca are intensitate mai mare, o arzi. Dar, ce fel de model este?

| bugativeyRO explică (pentru Nonameagain):

Modelul bateriei sau a dronei? a bateriei nu cred ca are vreun model iar drona este un Silverlit X-UFO - e unicata la categoria model - nu are alte modele derivate de la X-UFO ( cred )

| Nonameagain a răspuns (pentru bugativeyRO):

A bateriei, fireste. Nu seamana cu cele care se gasesc pe piata? Cele rotunde gen R16 AA sau AAA. Sau ca cele de ceas, mici si rotunde. Ceva de genul acesta.

| bugativeyRO explică (pentru Nonameagain):

Aa, modelul bateriei este 2/3 AAA

| bugativeyRO explică (pentru bugativeyRO):

Am cautat pe site-uri romanesti si am gasit tipul asta http://battgross.ro/......AAAM-.html
Diferenta este ca bateria este de 400mAh si aparatul are bateriile originale de 350mAh si vorba ta, sa nu se arda.

| Nonameagain a răspuns (pentru bugativeyRO):

Acum am inteles. M-am uitat la bateriile mele de la aparatul foto ca sa compar caracteristicile. Au 2000 mAh.
Daca poti (depinde in ce fel de oras stai), cauta in magazinele mari (gen MediaGalaxy, Flanco, Practiker). Cei de acolo trebuie sa stie care sint similare. Numai ca, nu sint prea ieftine. Si, un sfat: desi au multa reclama, desi le recomanda toti, nu lua duracel. Am avut si m-am convins ca sint cele mai slabe si mai proaste. Bune ar fi Varta (nemtesti) sau Energizer (dar cam scumpe). Du-te cu cele vechi sa le vada sa-si dea seama ce iti trebuie.