| Arnold2893 a întrebat:

Stiti ca ieri elevii de clasa a 8-a au sustinut evaluarea nationala la limba romana.
Vreau sa`mi ziceti si mie parerea voastra la urmatoarele chestii:
- la exercitiul 4 subiectul 1 ne cerea sa scriem 2 trasaturi ale genului liric, iar eu am scris 3...primesc cele 6 puncte?
- la exercitiul 5 trebuia sa zicem semnificatia titlului poeziei randuri pentru anul nou iar eu am scris:Titlul este altcatuit din patru termeni si el este cheia descifrarii mesajului textului:in acest text se vorbeste despre sosirea Anului Nou, care este asteptat de toata lumea.Este binne? Daca nu am scris 30 cuvinte[am scris 3 randuri jumate] ma depuncteaza? Cate puncte primesc aici? 6? sau cate?
Funda raspunsului bun!

2 răspunsuri:
| SefaTa97 a răspuns:

Buna.
La exercitiul 4 primesti 6 puncte daca cele 3 trasaturi mentionate de tine sunt corecte.
La exercitiul 5 practic ai povestit ce se intampla in opera, nu TEXT, asa cum ai mentionat tu. Daca punctajul este 6, eu zic ca primesti in jur de 2-3. Depinde si de persoana care iti va corecta lucrarea. Daca e indulgenta poate ajunge si la 4 puncte.

| Arnold2893 explică (pentru SefaTa97):

Eu am zis la ce se refera titlul, adica la Anul nou happy
Mersi pentru raspuns oricum.