| Anamaria19999999 a întrebat:

Stiti cumva daca in magazinele astea mari, gen, kaufland, penny etc, se gasesc vapeuri? Si daca te lasa cei de la casa sa-ti cumperi daca nu ai 18 ani?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu gasesti asa ceva unde spui tu. Doar in mall-uri. Nu cumperi daca nu ai 18 ani, oriunde ar fi.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti vinde nimeni ca-i ilegal sa vinzi copilasilor, pe acre trebuei sa-i supravegheam si protejam fiindca acelea contin chimicale care produc rani in plamani, cancer pulmonar si moarte.

Un vape il poate cumpara numai un adult cu varsta de PESTE 18 ani, care-i capabil sa intelegea si sa discerana ce-i bine si ce-i rau pentru sanatatea lui.

| danielteodor0 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ce vrea sa spuna maestra aici este ca omul isi poate alege modul pasiv prin care va muri doar dupa o anumită varsta. Pana atunci societatea este obligata sa il tina in viata. De aceea anumite produse precum alcoolul sau tutunul pot fii cumparate doar dupa varsta care este admisa de către societatea unei suprafete populate ca fiind varsta ce delimiteaza tinerețea si perioada de maturitate a unui adult. Sunt de acord ce aceste cuvinte si doresc să adaug ca o persoană ce se afla sub aceasta limita ar trebui sa astepte pana ce depaseste această varsta si apoi sa bage ca nebunu tot ce ii permite bugetul.