| Denisaaa15 a întrebat:

Stiti ideile povestirii(principale) la "Bacalaureat" de I. L. Caragiale? Va rog spuneti-mi! DAU FUNDA SI VOT!

Răspuns Câştigător
| BLABLAGAGA a răspuns:

O sa iti dau un rezumat pentru ca si eu am avut asta ca tema :

Bacalaureat a fost scrisa de I.L. Caragiale in 1900.15.09. Si a fost publicata in Universul.
In "Bacalaureat" este vorba de doamna Calopi Geaogescu care il roaga pe cel care povesteste sa vorbeasca cu : Popoescu profesorul de filozofie sa il treaca la examenul de balaureat pe fiul ei Ovidiu Georgescu.
Personajul se duce la casa domnului profesor de filozofie si ii explica cum sta situatia. La care domnul profesor argumenteaza la cerinta lui ca nu poate sa il treaca doar pe el. Trebuie sa treaca toata clasa. Persomajul argumenteaza si el ca trebuie sa ii treaca pe toti ca toti sunt din famili bune. Dupa ce trece notele personajul pleaca la dumnealui acasa. Doamna Calopi Geprgescu dupa ce afla ca fiul ei a trecut balaureatul il invita pe personajul care povesteste la un ceai. Si in timp ce beau ceaiul doamna Calopi zice : " Nah! Ca am trecut si bacalaoriat-ul acesta.

am scris bine a zis bacaloriat nu balaureat.

1 răspuns: