| Misssy a întrebat:

Stiti si voi legende spuse de bunici.sau povesti asa mai ciudatebatting eyelashes

2 răspunsuri:
| Veve :X a răspuns:

Da, bunica mea imi spune legende de cate ori merg la dansabatting eyelashes dar cel mai mult m`a impresionat asta :

Era de mult o fata foarte frumoasa care era aproape de varsta maritatului. Multi flacai au venit la petit dar ea i`ai respins pe toti deoarece, spunea ea, nu erau destul de barbati.
Anii au trecut si la fel si flacaii, care veneau din ce in ce mai putin iar intr-o zi s`a trezit fata noastra fara petitori. Atunci, intr-un moment de suparare a spus ``Of Doamne! Cat de rau imi pare ca nu am acceptat nici un flacau! M`as marita si cu dracu` numai sa stau si eu la casa mea!``
Intr`o zis calda de vara, pe cand fata matura pe afara, la poarta bate un flacau frumusel. Fata era asa de bucuroasa incat nu a mai asteptat sa rosteasca flacaul nimic si a plecat cu el, dar nu i`a spus mamei ca pleaca deoarece era asa fericita si doar a plecat.
Flacaul o duce departe departe si fata noastra se sperie si il intreaba ``Nu am ajuns inca la casa ta? Mi se pare ca e prea departe de casa maicutei mele. Cum o voi vizita eu pe saraca maicuta mea?`` la care flacaul ii spuse ``Nu te speria! Ajungem indata!`` si intrasera intr-o padure intunecata si de aici intr-o pestera plina cu foc. La vederea pesterii fata se sperie cumplit iar flacaul o linistea ``Aici e casa mea! Nu te speria frumoasa fata! Nu ai spus tu ca te mairti si cu dracu` numai sa te vezi la casa ta?``. La auzirea cestor cuvinte fata tresarii groaznic si vru sa plece acasa la maicuta ei, dar nu stia drumul de intoarecere.
Dupa ani multi in care statuse in pestera cu dracu, fata reusii sa fuga din pestera in timp ce dracu era plecat. Fugind fata noastra zile in sir il auzi pe dracu ca vien dupa ea. Atunci a zarit o capela. Cu mare frica, fata a intrat acolo si s`a ascuns dupa soba, intre 2 cosciuge. Dracu stia unde se afla, dar spre norocul fetei cocosii au inceput sa cante, semn ca ziua vrea sa`si intre in drepturi. Dracu nu putea sa o caute ziua pe fata asa ca o lasase in pace si plecase inapoi in pestera lui cu foc.
Fetei ii era frica sa iasa de dupa soba, pana un biet om o gasise si o duse inapoi in satul ei la maicuta care era bolnava si pe acre nu o mai vazuse de multi multi ani.
Ajunsa acasa fata a promis ca nu mai zice nimic la intamplare, si a aflat ce inseamna acela ``ceas vecesnic`` (adica ``ceas rau``, ``ora rea`` )

| ladygaga_9914 a răspuns:

Mult cunoscuta legenda despre Fantoma Bloody Mary care apare in oglinda si te omoara daca o invocilaughing