| Pisicutza_3297 a întrebat:

Stiu ca e cam ciudata intrebarea mea, dar va rog sa nu ma judecati, daca puteti sa imi dati un sfat bine, daca nu, nu raspundeti
am aproape 18 ani.sunt impreuna cu un baiat de 6 luni, ne intelegem destul de bine, avem multe planuri, el e un baiat serios care isi doreste un viitor alaturi de mine.
de ceva vreme am avut cateva discutii despre sex, el ar cam dori sa o acem insa eu is virgina si nu prea is hotarata.il iubesc insa mi tare frica de multe lucruri, mi frica de toate consecintele care nu sunt pregatita sa le asum(cum ar fi o posibila sarcina).
intr-un fel as dori sa imi incep viata sexuala insa cum sa trec peste toate temerile? chiar daca simt ca is pregatita si pentru asta nu pot sa fac eu primul pas iar el mi-a zis ca asteapta pana voi fi pregatita si voi propune eu lucru asta.
inca o problema ar fi aceea ca el lucreaza in alt oras si uneori trece si cate o luna pana ne intalnim, insa vorbim mult la telefon si e o relatie destul de frumoasa.
si nu in ultimul rand, el a suferit mai demult de hepatita B, nu stiu exact care e acum starea lui de sanatate, se poate transmite aceasta boala chiar si cu prezervativ?
astept un raspuns cat se poate de serios
va multumesc anticipat

3 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Inceperea vietii sexuale este o etapa importanta. Daca te simti obligata sa o faci de dragul partenerului iti garantez ca momentul va pierde din farmec. Pentru ca acest moment sa fie pentru tine memorabil trebuie sa incepi viata sexuala atunci cand simti ca esti pregatita. Daca el e dispus sa te astepte e foarte bine. Nu se ia boala daca se foloseste corect prezervativul. Dupa cum spune si Legiuitoarea e recomandat sa faceti periodic analize pentru a verifica.

| monyk a răspuns:

Buna, nu se transmite stai linistita...in legatura cu inceperea vietii sexuale, eu zic ca daca nu esti 100% pregatita, nu te grabi, fa ceea ce simti, cand crezi ca e momentul potrivit, atunci fa-o, daca te asteapta inseamna ca te iubeste, totusi trebuie sa fi constienta de riscurile inceperii vietii sexuale, daca vrei sa faci sex nu uita de protectie, oricum ai timp si nu cred ca e asa mare graba, sa nu cumva ai pareri de rau mai tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Viaţa sexuală o începi atunci când eşti cu adevărat pregătită fizic şi psihic, nu prin constrângere sau la ambiţie, orgoliu.
Prezervativul ocupă locul unu ca metodă contraceptivă antiboli şi antisarcină. Hepatita B nu se ia prin utilizarea corectă a lui (să nu fie expirat, să fie de calitate (Durex sau Loveplus), igiena foarte strictă a zonelor intime (spălarea cu apă caldă şi săpun înainte şi obligatoriu după fiecare contact sexual, control ginecologic periodic, cel puţin o dată pe an: recoltare de secreţie vaginală, ecograf intravaginal, testul Babeş Papanicolau (evidenţiază prezenţa celulor precanceroase sau nu care pot sau nu să anunţe un viitor cancer de col uterin), etc.), partenerul trebuie de asemenea periodic să facă analize specifice de sânge pentru a vedea dacă a recidivat sau nu acea hepatită (în caz contrar, mai târziu se poate trezi cu ciroză hepatică).
Mai multe informaţii utile ţie, găseşti şi aici: www.seximus.ro, http://www.hepatitab.com.ro/
Pa, pa.