| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca intrebarea mea va provoca multe dispute si cotroverse insa vreau va rog sa ma ajutati si pe mine, nu stiu cum se rezolva aceasta ecuatie.
7x + 3(2x-1)=10x+9
daca imi puteti si explica
multumesc frumos

6 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Iniţial nu intenţionam să răspund la întrebare, întrucât nu aprob rezolvarea temelor pe site, însă apoi mi-am dat seama că şi eu m-am aflat de multe în situauţia în care să mă confrunt cu un exerciţiu necunoscut, aşa că am decis să te ajut. În plus, nu e o temă propriu zisă, ci mai mult o indicaţie de bază.
Trebuie doar să desfaci paranteza. Astfel, ecuaţia devine:
7x + 6x - 3 = 10x + 9 (=)
13x = 10x + 12 (=)
3x = 12, x=4

Sper că te-am ajutat!

| Maria_7883 a răspuns:

1.mai intai desfaci paranteza:
7x+ 6x-3=10x+9
2.dupa treci numerele cu x in parea stg si le rezolvi, si numarul simplu il treci cu semn schimbat in dreapta:
=>7x+ 6x-10x=9+3=>13x-10x=12=>3x=12(acum trebuie sa ti minte ca numerele "libere" sunt la numitor si cele cu x intra la numarator:
=>3x=12=>x=12:3=>x=4.
Nu are de ce sa iti fie rusine.Pana anul trecut am fost varaza la mate i nici eu nu stiam sa rezolv o ecuatie.Acum am invatat, lucru care te sfatuiesc sa il faci si tu.Succes!

| Pumba a răspuns:

7x + 6x - 3 = 10x + 9
13x - 3 = 10x + 9
3x = 6
x = 2

pai mai intai inmultesti fiecare termen cu paranteza si dupa incerci sa simplifici cat mai mult.si dupa treci termenii cu x intr-o parte si pe ceilalti in cealalta partewinking

succes!winking

| adryna a răspuns:

7x+3(2x-1)=10x+9
7x+6x-3=10x+9
7x+6x-10x=9+3
3x=12
x=12:3
x=4

| Acaikus a răspuns:

Pai ar trebuin sa ajungi la relatia 7x + 6x - 3=10x-9 => 13x-3=10x-9=> 13x-10x= - 9 + 3 => 3x= -6 => x= -2 acum nu stiu daca e bine -2 ca nnu le mai tin minte le faceam pastea in clasa a 5a funda?

| D9THC a răspuns:

* = inmultire

7x + 3(2x-1) = 10x + 9
7x + 3*2x - 3*1 = 10x +9
7x + 6x -3 = 10x + 9
13x - 3 = 10x + 9
(pana aici nimic iesit din comun, m-am folosit de distributivitatea inmultirii si am facut niste calcule)
ai invatat probabil ca, intr-o relatie de egalitate, poti muta un termen dintr-o parte in alta a semnului egal, schimband semnul termenului. mutam toti termenii care contin x in stanga, toti ceilalti in dreapta
13x - 3 = 10x + 9 devine:
13x - 10x = 9 + 3
3x = 12
x = 4
acum ca am obtinut un rezultat, il verificam inlocuind pe x in ecuatia initiala; daca rezultatul este corect, relatia de egalitate trebuie sa fie adevarata

7*4 + 3(2*4-1) = 10*4 + 9
28 + 3(8-1) = 40 + 9
28 + 3*7 = 49
28 + 21 = 49
49 = 49 (adevarat)

te-am lamurit? happy