| VannEe a întrebat:

Stiu ca mai e putin pana incepe scoala, asa ca cred ca a venit timpul sa ma gandesc putin...Adica,anul asta o sa am banchetul(clasa 8-a)si o sa stranga banii pe parcursul anului scolar.Asta inseamna ca am putin timp la dispozitie pentru a ma gandi cum sa scap de banchet.Motive:NU o sa-mi fie deloc dor de colegi, profesorii etc.
NU imi place atmosfera incarcata de bocete si ultimele poze cu colegi...
Ma rog, e treaba mea de ce nu vreau sa ma duc, doar ca parintii cred ca ar fi penibil sa fiu singura din clasa care nu merge si incearca sa ma convinga ca o sa fiu catalogata drept "proasta, saraca etc."Problema nu sunt banii, ci faptul ca am deja portretul banchetului in minte. Fetite in rochii roz care te intreaba din 5 in 5 minute "De ce esti suparata?","Nu dansezi si tu? O singura data e banchetul...","Cum de nu ai venit in rochie rooz cu buline?".
Pana la urma au dreptul sa gandeasca ce vor despre mine, oricum nu ii voi mai vedea.Deci,acum intrebarea:Ce argumente solide as putea sa le prezint parintilor(in afara ca nu ma simt bine, ca o sa stau doar si NU ma distrez)cu care sa inteleaga(odata) ca NU vreau sa ma duc?

Răspuns Câştigător
| TeoPT a răspuns:

Judecând după avatarul tău, țin să cred că și preferințele tale muzicale te influențează să renunți la banchet, unde în nici un caz nu o să găsești Guns N Roses.

Exact așa gândeam și eu înainte de banchet. Exact ca tine. Și crede-mă că am descoperit că m-am înșelat amarnic. Atmosfera banchetului este unică, a fost una dintre cele mai frumoase seri din viața mea, cu toate clubărelile pe acolo, nu am dat importanță acestui aspect, ci asupra faptului că eram acolo, grămadă, toți, cu colegii și prietenii. Nu e chiar cum crezi tu această atmosferă a banchetului, nu sunt fetițe în rochii roz care te întreabă din 5 în 5 minute nu știu ce. Dacă stau să mă gândesc, n-am văzut nici o rochie roz la banchet. Cât despre dans, trebuie să existe o melodie care să te ridice în picioare. Mie mi-a pus Dumnezeu mâna în cap și melodia a fost Bon Jovi - It's My Life. În orice caz, nu ai cum să stai jos indiferent dacă știi să dansezi sau nu, la banchet fiecare se distrează în felul lui. "O sa stau doar si NU ma distrez"... Parcă mă uit la mine, cel de acum câteva luni laughing. Imposibil! Nu ai cum să stai, nu ai cum să nu te distrezi. Finalul e cel mai impresionant moment din gimnaziu. Gândește-te puțin, după banchet când vi se vor da albumele, să vă scrieți amintiri bla bla bla, toată lumea povestește ce frumos a fost la banchet și regretă faptul că s-a ajuns la final, nu te vei simți cam pe dinafară? Bineînțeles că da. Momentul în care colectivul unei clase este cel mai unit este la finalul gimnaziului. "O singura data e banchetul" Total adevărat.

Acum, tu faci ce vrei, dacă consideri că nu se poate și punct, nu te duce, și nu ai nevoie de argumente solide, că nu te ia nimeni pe sus la banchet, pur și simplu le spui părinților tot ce ai pe suflet. Dar părerea mea este că ar fi o pierdere foarte mare să nu te duci la banchet. Nu știi cum va fi. De ce să nu riști? Poate va fi mult mai frumos decât îți imaginai.

Baftă

4 răspunsuri:
| Ramonaaaa a răspuns:

Buna!
Si eu pot sa spun ca am avut o clasa aiurea si cu marea majoritate a colegilor nu m-am inteles aproape deloc.Motivele conteaza cel mai putin.
Bineinteles ca nu am vrut sa ma duc la banchet pentru ca eram convinsa ca nu ma voi distra avand in vedere compania (aka pitipoancele clasei,mistocarii,obsedatii,etc).
Dirigu` a tot insistat spunand,bineinteles,ca "o data in viata e banchetul", "trebuie sa aveti ce povesti nepotilor vostri",etc si a insistat si mama zicand,exact ca a ta, "sa nu te considere lumea nu-stiu-cum,etc".
Pana la urma,am stat in camera mea si m-am gandit serios la aceasta problema.
Ok,daca nu ma duc la banchet,pe langa faptul ca toti vor vorbi despre acesta dupa,toata lumea ma va lua la intrebari de genul "De ce nu ai venit si tu?! Ne-am distrat...",etc si pana la urma de ce sa stau VINERI SEARA acasa?
Nu conteaza compania, la urma urmei am avut si amici in clasa si mi-am zis "De ce nu?!".Imi etalez tinuta(am avut rochita neagra ultra-scurta blushing ), imi etalez coafura (care nu a iesit cum am vrut bineinteles rolling eyes ), pantofii si ma distrez pentru ultima data cu specimenele acestea pe care i-am numit 8 ani de zile->COLEGI.
Am convinso si pe verisoara mea, care era in clasa cu mine si avea aceeasi opinie ca a ta si pe drum ne-am tot verificat machiajul, rochia si am fost mega emotionate.Eu,cel putin,ma plimbam de colo-colo si ma dureau picioarele de la pantofi (cine m-a pus sa imi iau un toc asa mare frustrated?!).
Cand am ajuns,am fost putin sceptica la inceput si apoi toti m-au luat la dans.M-am distrat,am mancat,am glumit iar pe cei care nu i-am suportat nu i-am bagat in seama.Cel mult,ii rugam sa imi puna suc in pahar,la masa si atat.
M-am distrat pe cinste la banchet ba chiar m-am si descaltat de pantofi ca sa pot dansa fara dureri laughing.
ACUM,nu imi pasa ce cred despre mine pentru ca deja am trecut la liceu si mi-e indiferent happy.
Sfatul meu :
Du-te! Daca nu te duci,le demonstrezi ca esti slaba si ca ratezi o petrecere pentru ei,ca iti pasa de ei. Distreaza-te! Nu ii lasa pe ceilalti sa vada ca esti afectata de comportamentul lor.
Apari,acolo,la banchet stralucitoare, cu o tinuta frumoasa(nu neaparat roz!), niste pantofi pe masura si o coafura perfecta.

DISTREAZA-TE! happy happy happy happy

| cupcake02 a răspuns:

Pai mai ai timp sa ii convingi de asta, nu trebuie sa intri in panica. Daca luni de zile vor vedea ca ramai hotarata, nu vor mai insista. Pana la urma, banchetul se presupune ca este un ultim moment in care sunteti toti impreuna cu profesorii, deci ar trebui sa fie un prilej de distractie, dar daca tu nu il percepi asa si simti ca nu vrei sa te duci, nu are sens sa o faci. Fa ce crezi tu mai bine, dar gadeste-te ca e singura ta sansa de a merge si e posibil ca mai incolo sa regreti ca ai fost asa categorica. Important e sa fii 100% convinsa ca nu vrei sa te duci si ai tai vor vedea asta, te vor intelege in final.

| VannEe explică:

Multumesc pentru raspunsuri, chiar le consider folositoarehappy Am trecut de la ''NU ma duc''la promisiunea(facuta mie)ca o sa ma mai gandesc. Oricum, probabil ca si preferintele muzicale au ''vina''lor.Adica,daca mi-ar promite ca pun ''Welcome to the jungle''(oare doar mie mi se pare potrivita pentru o petrecere/banchet sau ce e?)sau alte melodii care imi plac... poate m-as duce cu placere.Dar, oricum castiga majoritatea si cum nimeni nu cred ca macar a mai auzit cineva de Guns N Roses prin clasa mea...

| VannEe explică:

Doamne ce am zis ''nimeni nu cred ca macar a mai auzit cineva de Guns N Roses prin clasa mea'' traducerea: ''nimeni nu cred ca macar a mai auzit de GN'R in clasa mea...''.