| Abbey7 a întrebat:

Stiu ca s-a mai pus de n ori intrebarea dar: Care sunt cartile voastre preferate si de ce?

6 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Preferatele mele sunt cele scrise de Stephen King, dar si altele din acelasi gen, adica horror. De exemplu, mi-a placut foarte mult "Cimitirul animalelor", pentru subiectul pe care il abordeaza, adica moartea. Pel anga cele horror, imi plac si cele de aventura, filozofie, istorice, mitologice si politiste.

| NoMusicNoLife a răspuns:

Pai sa vedem.

Cartile mele preferate sunt cele politiste. Poate pentru suspansul, actiunea si misterul pe care le regasesc negresit in fiecare carte de genu asta. Nu stiu exact, dar un lucru e sigur: de cand am citit prima carte politista [ care s-a intamplat sa fie Hotelul Bertram de Agatha Christie ], nu m-am mai oprit din a citi carti de acest fel si chiar sper sa pot citi toate cartile pe care le gasesc scrise de A.Christie, R.O-Brasoveanu si G.Simenon.

Ale tale care sunt? >big grin

| Nayuky a răspuns:

Invitatie la vals
Tinutul inorogilor(sau asa ceva)
Tinutul fara inorogi
Inorogul Umbra
Panza lui Charlote
Pur si simplu pentru ca imi plac

| Idontknow69 a răspuns:

Cartile mele preferate sunt romanele(nu conteaza ce fel de romane)(desi am 11 ani happy ) imi plac deoarece te tin in suspan, se termina greu si nu sunt plictisitoare
Fundita?

| SoulEater44 a răspuns:

Cartile mele preferate sunt romanele de dragoste sau romanele SF! Imi plac romanele de dragoste deoarece nu numai ca poti invata o gramada de chestii despre o relatie (mai ales cand sunt probleme) ci si pentru ca in ele intalnesti magia aceea care te cuprinde cand intalnesti dragostea adevarata. Romanele de dragoste au darul sa-ti dea si tie sa,, gusti,, din acea dragoste pe care daca, ai prins firul, o devorezi in cateva zile! Cele SF imi plac pentru ca exista supranaturali iar din cate am citit, in fiecare gasesti acea doza de suspans care te face sa traiesti din plin clipa, te face sa participi tu insuti la actiune, sa simti chiar tu frica, victoria, speranta sau anticiparea pericolului. Dupa mine, cartile SF te invata sa traiesti din nou la maxim viata!winking Aici ai cateva exemple de carti de dragoste : 1. O iubire imposibila( vol. 1 si 2) de Marry Jo Putney
2. Varstele dragostei- Danielle Steel
3. Anotimpul regasirii- Sarah Jio
4. Tainele trecutului- Amanda Quick
5. Barca de argint- Luanne Rice
6. Secrete si tradari- Diane Chamberlain
Si aici ai si cateva SF:
1. Fortele raului absolut
2. Jurnalele lui Stefan
3. Angelologia
4. Jurnalele Vampirilor
5.Twilight
6. Fascinatie - Melissa Marr
7.Gazda
8. Tristeti de sucub
9. Nu plange sub clar de luna
Si mai sunt si altele daca mai vrei, mai ales de dragoste! Sper ca te-am ajutat!winking

| TănaseDavid a răspuns:

Cartile mele preferate sunt sf si romane.
cawavearry potter
-zburand cu dragonii
-jules verne
-Twilight
-Jurnalele Vampirilor