| Bia31 a întrebat:

Strugurii ingrasa? Fundita pentru cel mai bun raspuns big grin

Răspuns Câştigător
| doar.pt.voi. a răspuns:

Strugurii

Exista 3 feluri de struguri: de vin, de masa si de stafide. Strugurii nu se amesteca prea bine cu alte fructe si de aceea este de preferat sa fie consumati separat. Ca si valoare nutritiva ei sunt foarte bogati in vitaminele A, C si P si elemente chimice cum ar fi germaniul si seleniul, au un continut ridicat de apa si magneziu, cei negri sunt bogati in fier, iar stafidele sunt o sursa concentrata de calorii, zahar si nutrienti.

Beneficii pentru sanatate:

sunt considerati unul dintre cele mai benefice fructe;
sunt folositi in anumite cure si dau rezultate excelente;
pentru tratamentul tumorilor, strugurii sunt una dintre cele mai eficiente terapii;
strugurii purifica sangele, invigoreaza sistemul imunitar si contribuie la cresterea masei musculare in cazul organismelor slabite de cancer;
zaharul din struguri este usor digerat si asimilat de catre sange, fara sa solicite prea mult tractul digestiv;
strugurii contribuie la eliberarea colonului, la curatarea ficatului si imbunatatirea functionarii rinichilor;
datorita continutului ridicat de apa, ei maresc cantitatea de fluide din organism si ajuta la eliminarea depozitelor aparute in oricare parte a corpului;
ajuta la relaxarea sistemului nervos;
prin continutul ridicat de fier, au un efect pozitiv asupra sangelui
Sper ca te-am ajutat. funda?happy

5 răspunsuri:
| AnnaMariaaa a răspuns:

Da, strugurii ca si bananele sunt fructe exotice si ingrasa.

| clauss a răspuns:

Strugurii e printre cele mai bune fructe si se recomanda sa se manance o cantitate anume( nu stiu cat de om) si nu ingrasa

| Anutza2610 a răspuns:

Cam orice fruct ingrasa. dar ai nevoie si de calorii... poti manca... dar nu in exces

| Teodora20 a răspuns:

Buna! Da, am auzit ca daca mananci multi struguri pe zi, te ingrasi categoric (multi adica intre 3-4 kg). Daca mananci cate jumatate de kilogram cu siguranta nu te vei ingrasa. Sper ca te-am ajutat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu deloc