| XcrisSSx a întrebat:

Suma a 2 numere este 2, 45,iar unul dintre ele este de 4 ori mai mic decat celalalt.
Determinati numerele.
P.S:Sa nu credeti ca este tema de casa sunt clasa a 8a deci stiu si eu sa le fac dar vreau sa vad care este persoana care va da raspunsul corect prima/primul.
Fundita va primi cel cu raspunsul corect!

Răspuns Câştigător
| SaRyAnA a răspuns:

Tu ori nu stii sa faci exercitiul si ma pui pe mine? laughing
a+b=2, 45;
4a=b;
a+4a=2,45;
5a=2,45;
a=2, 45:5=0,49;
0,49+b=2,45;
b=2,45-0,49=1,96;
Ce vrei mai mult de atat?

11 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Textul nu e scris corect.
În carte este scris aşa: Suma a două numere (deci nu 2) este2, 45, iar unul dintre ele ste de patru (deci nu 4)ori mai mic decît celălalt.
Determinaţi numerele.
Problema este de nivelul clasei a III-a.
Ce ţi se pare atît de extraordinar ca nu ştiu care utilizator TPU să-ţi dea ţie răspunsul la ceastă problemă?
Ai postat şi tu aici doar aşa ca să te afli în treabă?

| XcrisSSx explică (pentru corolav):

Nu,dar faza este ca imi place s vad care raspunde primul? Si cum ii merge mintea.De aceea am cerut rezolvari deoarece, asta se poate copia deci..numai comenta si lasa vorbele rautacioase deoparte.
Multumesc de intelegere!

| SaRyAnA a răspuns:

Ca sa primesti un raspuns trebuie in primul rand sa scrii corect cerintele!

| XcrisSSx explică (pentru SaRyAnA):

Scuze dar asa este exercitiul n-am ce sa-i fac!

| SaRyAnA a răspuns:

Daca suma lor este 245 (cred ca asta ai vrut sa scrii) atunci un nr este 49 iar celalalt 196. Nu sunt sigura ca nu mai fac matematica de 2 ani (sunt la filologie) dar cred ca asta este raspunsul.

| XcrisSSx explică (pentru SaRyAnA):

Scuze dar este 2, 45.

| SaRyAnA a răspuns (pentru XcrisSSx):

Ma 2,45? nu sti ca numerele cu virgula nu se scriu cu spatiu intre ele?

| XcrisSSx explică (pentru SaRyAnA):

Sti sa faci problema? Daca sti scrie aici si gata si iti voi da fundita!

| SaRyAnA a răspuns (pentru XcrisSSx):

Pai am scris dar nu stiu de ce nu apare. Un nr este 0, 49 si celalalt 1, 96.

| XcrisSSx explică (pentru SaRyAnA):

Pai arata si rezolvarea te rog. Daca nu te superi.

| SaRyAnA a răspuns (pentru XcrisSSx):

Tu ori nu stii sa faci exercitiul si ma pui pe mine? laughing
a+b=2, 45;
4a=b;
a+4a=2,45;
5a=2,45;
a=2, 45:5=0,49;
0,49+b=2,45;
b=2,45-0,49=1,96;
Ce vrei mai mult de atat?

| SaRyAnA a răspuns:

Daca suma este 2, 45 atunci un nr. este 0, 49 si celalalt 1, 96.