|

Sunt adolescent si stau prost cu increderea de sine.Am observat ca am un fel de blocaj mental, mai putin accentuat acum ca mi-am dat seama mai demult.Cand cineva se lua de mine efectiv ma blocam si incepeam sa ma gandesc sa il las in pace ca sa nu am probleme dupa.Dar mi-am dat seama ca asta e o problema mentala pentru ca si daca sunt mai puternic cu mult decat acea persoana nu ripostez si nu stiu care e motivul.Nici macar verbal nu mai ripostez ca sa nu se ajunga la violenta fizica.Cum pot sa imi recapat increderea de sine si sa scap de problemele astea de insecuritate? Dau funda!

2 Raportează Evaluează
2 răspunsuri:
| a răspuns:

Se numeste anxietate sociala, foarte multa lume are. Nu e o boala mentala, ci pur si simplu ai capatat o anumita frica de oameni si nu te poti simti in largul tau. Nu e ceva de care poti scapa si daca poti, nu e asa usor. Dar daca socializezi foarte mult si iti faci multi prieteni poti sa o diminuezi pana aproape de 0

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns:

Încearcă un psiholog. Astfel de probleme nu se rezolvă pe un forum, așa ușor. Trebuie timp și muncă

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează