| Joyfetih a întrebat:

Sunt adolescent si stau prost cu increderea de sine.Am observat ca am un fel de blocaj mental, mai putin accentuat acum ca mi-am dat seama mai demult.Cand cineva se lua de mine efectiv ma blocam si incepeam sa ma gandesc sa il las in pace ca sa nu am probleme dupa.Dar mi-am dat seama ca asta e o problema mentala pentru ca si daca sunt mai puternic cu mult decat acea persoana nu ripostez si nu stiu care e motivul.Nici macar verbal nu mai ripostez ca sa nu se ajunga la violenta fizica.Cum pot sa imi recapat increderea de sine si sa scap de problemele astea de insecuritate?

2 răspunsuri:
| Mynameis93 a răspuns:

Încearcă un psiholog. Astfel de probleme nu se rezolvă pe un forum, așa ușor. Trebuie timp și muncă

| Bondarel99 a răspuns:

Se numeste anxietate sociala, foarte multa lume are. Nu e o boala mentala, ci pur si simplu ai capatat o anumita frica de oameni si nu te poti simti in largul tau. Nu e ceva de care poti scapa si daca poti, nu e asa usor. Dar daca socializezi foarte mult si iti faci multi prieteni poti sa o diminuezi pana aproape de 0