| Sis91 a întrebat:

Sunt clasa 8 a și nu știu la ce profil să merg mă gândesc la turism și alimentație vă rog frumos să îmi dați detalii despre acest profil de exemplu e greu sau lejer dacă sunt exigenți profesorii dacă se face practică și dacă da ce se face la practică și unde. după terminarea celor 12 clase ce pot face în viața fără bac dacă primesc totuși o diploma cu calificare ce meserii pot avea?

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Turismul nu este dezvoltat in tara noastra. Nu prea se cauta oameni cu calificarea asta la noi. Poate pe viitor,e putin probabil daca lumea cauta sa plece si cei avuti la noi abia isi platesc impozitele corect si se fura din bugetul statului. Pe alimentatie, nu stiu ce sa ti zic. Cunosc persoane care au fost acolo si au fost nemultumiti de ideea de a face practica, a merge in restaurante si mai apoi, peste ani, de a pleca din tara si a lucra in strainatate. E alegerea ta! Daca pana acum n-ai invatat, ai timp de acum sa te pregatesti pentru a deschide o afacere sau a te inscrie la o facultate de viitor.

| mezeicristina33 a răspuns:

Este usor,trebuie doar sa ti pui capul la contributie,poti sa iesi ospatar,bucatar,barman daca mergi pe alimentatie, pe turism iesi agent de turism, de vanzari, ghid turistic, director hotelier etc! ai 3 module si al patrulea modul este practica pe pare o faci la hoteluri si printr un proiect in clasa a 10 a poti sa pleci intr o tara straina si sa faci practica acolo! daca iei un examen de engleza si modulul de specialitate!