| crispy*cookie a întrebat:

Sunt demoralizata rau de tot, foarte negativista si serioasa(doar cand vine vorba de situatia mea), timida, insa dupa o perioada de acomodare (foarte lunga) devin prea volubila si spun numai tampenii, cred ca sunt obositoare pentru cei din jur. Cand sunt in apele mele ma comport de parca as avea 10 ani si nu 15 si + ca nu ma descurc in diferite situatii, nu ma orientez, nu ma adaptez. Ca urmare am o viata sociala redusa pentru ca "fug" din faţa oamenilor ca sa zic asa. Nu imi place sa ma bag in grupurile colegilor mei pentru ca... nu stiu ce sa fac si ce sa spun; teama de esec/respingere e mare. Sunt la cel mai bun liceu si incep sa cred ca Dumnezeu m-a lasat sa fiu admisa accidental.despre ce as putea eu sa vorbesc cu ceilalti de acolo dar si cu alti tipi/tipe in general - de multe ori simt ca nu stiu nimic - si de multe ori mi se si confirma asta - asa ca urmez principiul "mai bine taci si dai impresia ca esti prost decat sa deschizi gura si sa ii convingi pe toti". Voi cum faceti de sunteti atat de deschisi si sociabili si ce as putea eu sa fac?

Răspuns Câştigător
| Buburuza_2097 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa te gandesti la cum esti tu, la ce calitati ai, ce defecte, la ce esti tu buna si la ce nu; si sa notezi astea pe o hartie si sa iti citesti calitatile si defectele si cu fiecare zi ce trece sa incerci sa mai remediezi din defecte! E o metoda foarte buna! Nu te gandi ca ai intrat la cel mai bun liceu ptc nimic nu e accidental in viata trebuie sa fii constienta de aptitudinile tale! Si incearca sa le dai o sansa celor din jurul tau, iar atunci vei vedea ca o sa fie macar cativa care o sa te accepte asa cum esti! Fa'te remarcata pentru ceea ce esti tu! Sper sa te ajute sfatul meu! Astept raspuns!

4 răspunsuri:
NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Nu mai fii aşa crispată. Încearcă să-ţi găseşti prieteni, printre persoanele care îţi sunt asemănătoare ca stil şi concepţii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te consumi prea mult pentru nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Negatyvysta sunt si eu. tt ce pot sa spun e despre partea cu ". 10 ani."in prymul rand poarta'te ca o fata de 15 ani.nu incerca sa fy prea copilaroasa sau nu-s ideea e ca am o colega in clasa care e reduuusa frate. ea nu se poarta ca si cum ar avea 10 ani ci 3...se prosteste il pone pe colegasu sa ii pona piedyk ca sa se imprastye si multe alte chestyy...decy.

| Ralucutza_9407 a răspuns:

Nu mai fii asa incapatanata. Nu mai fii negativista.
Asta e singura solutie de a scapa de negativirea ta