| Popcorn2000 a întrebat:

Sunt depresivă si ma tai.De ceva timp trec printr-o perioadă mai grea a vieții, in care trec de la copilărie la adolescentă.Nu stiu de ce sârbu simt ca părinții mei imi sunt alături.Mama nu imi da sfaturi deloc bune,iar lui tata nici ca ii pasă.Cu scoala ma descurc mai greu,am dansuri la care nu vreau sa ma duc, dar ma obligă părinții pentru ca sunt plinuta, si stau pana la 12 si imi fac temele.Va rog sa ma ajutati, eu nu mai pot

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fuguta la psihiatru. Toata lumea are probleme sa un fel sau altul, dar taiatul e deja o boala mai grava

| peperonies a răspuns:

Si, cum merge clasa a 6-a?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Gunoi a răspuns:

Încearcă fructe şi o dietă echilibrată sportul, respectiv dansul te ajută să slăbeşti ar tebui să-l faci cu plăcere, încearcă şi alte activităţi care îţi plac şi nu te mai tăia straight face

| PisicaMalefica a răspuns:

Este bine ca ai facut primul pas prin a incerca sa ceri ajutor. Este clar ca ai multe probleme in viata ta acum. Scoala, parintii care nu inteleg, probabil nu esti multumita de greutatea ta. Daca tu crezi ca parintii nu vor intelege, incearca sa vorbesti cu un alt adult in care ai incredere (un profesor, matusa?) sau convinge-ti parintii sa mergeti la un psiholog.