| soraGrime a întrebat:

Sunt eleva in clasa a 12-a si as vrea sa intru intr-un partid. Credeti ca ar exista dezavantaje? Cum m-ar afecta asta pe viitor(spre exemplu la admitere, la Universitate)? Planul meu principal nu este sa urmez o cariera politica, dar ar fi un plan de rezerva in caz ca nu reusesc sa fac ceva cu facultatea la care vreau sa dau(Limbi Straine). De asemenea, daca ar fi sa ma mut in strainatate, faptul ca am fost membra de partid aici m-ar putea afecta la o eventuala angajare? multumeeesc!

2 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Eu sunt intr-un partid de tineret si facem diverse activitati pe langa cele politice. Spre exemplu, de Craciun am participat la o actiune de voluntariat cu ei si am primit diplome pentru voluntariat care ajuta probabil la eventuala angajare. Pe langa asta, o sa ai diverse activitati interesante, o sa te plimbi prin diverse locuri si o sa intalnesti oameni faini. Eu te sfatuiesc, nu din punct de vedere politic, ci din punct de vedere al experientei pe care o vei avea dupa, sa mergi.

| Cameliapantiru a răspuns:

Salut!
Nu, nu te-ar afecta cu nimic in cariera inscrierea ta intr-un partid, nu exista nicio Universitate din Romania sau din strainatate care sa respinga un candidat pe criteriul ca e sau a fost membru de partid (nici nu ar fi normal sa se intample asta, pentru ca ar fi o masura abzuiva si discriminatory).
Exista, insa, anumite profesii si/sau functii care sunt incompatibile cu statutul tau de membru de partid, dar in acest caz tot ce ti se cere este sa iti dai demisia din calitatea ta de politician, nu sa ti se interzica a accede pe motiv ca in trceut ai fost membru de partid. Adica, daca vei deveni magistrat sau politist, vei fi nevoita sa renunti la acel partid in momentul acela, dar asta nu inseamna aca caum, cat inca esti eleva, nu ai avea voie sa faci politica, in cazul in care ai intentiona sa devii masgistrat ori politist.
Mult succes in tot ceea ce-ti propui sa realizezi!
O zi faina!