| lorenmorgan a întrebat:

Sunt foarte complexata nu-mi place felul cum arat nici moral nici fizic,multe fete si baieti imi spun ca sunt frumusica ca sunt superba,nu eu asta nu vad! nu ma apreciez,mereu ma simt incomod cind es il lume, cind ma vad cu prietenii parca am o frica am emotii in mine, mi-e teama sa comunic cu ei parca sunt sperieata! am 18 ani si m-am intilnit cu 2 baieti dar m-am despartit de ei nu stiu de ce! lor chiar le placeu de mine primul baiat cu care m-am intilmit chiar ma iubea! iar eu l-am alungat din viata mea.Am impresia ca nu ar trebui sa fiu in lume, am impresia ca nu trebuiesc nimanui. FETE si BAETI vreau ajutorul vostru vreau sa-ma schimb, vreau sa fiu alta fata, sa fiu fericita sa nu mai traiesc in frica si emotii de la nimic. Daca ati fost si voi intra asa imas ajutati-ma cum sa ies!

7 răspunsuri:
| ForeverWarrior a răspuns:

Si eu am 18 ani si sunt baiat.Am fost si eu foarte timid si aproape mai tot timpul suparat fara incredere in mine si nu stiam ce pot eu sa fac bine, ma credeam bun de nimic, nu prea glumeam era naspa rau si ma bucur ca am iesit din starile alea.Pai ce te sfatuiesc eu sa faci e sa te ''arunci'' in situatiile de care ti-e frica.Incepi cu ''baby steps'' usor vorbeste cu un angajat mai invarsta despre haine sau ce are magazinul respectiv,dupaceea cu baieti de varsta ta tot angajati sau nu numai cum doresti. Sportul a jucat un rol ENORM in schimbarea mea, pot sa spun ca mi-a salvat viata, fa neaparat un sport, oricare iti place tie, n-are importanta.Desi eu inca sunt destul de timid si mai am de urcat multe trepte pana ajung unde vreau eu incerc sa raman pozitiv. Daca mai doresti sa vorbim mi-ar face placere, imi place sa ajut oameni, daca nu succes oricum!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un psiholog iti poate schimba radical viata, in bine.Nu ezita sa contactezi unul.
''nu ma apreciez''

Incepe prin a te aprecia. Esti negativista si nu ai cum sa te vezi frumoasa daca te critici, in loc sa te apreciezi. Fiecare om are defectele si calitatile lui. Nimeni nu este urat. Mascheaza-ti defectele cu ajutorul machiajului. Coafeaza-ti parul, poarta tinute care sa-ti scoata in evidenta silueta si o sa te simti mult mai bine in pielea ta! Ingrijeste-te, rasfata-te de cate ori ai ocazia si fii indrazneata.

Atata timp cat nu-ti depasesti limitele si nu faci un pas ca scapi de complexul asta, vei ramane asa.
De tine depinde! Curaj

Răspuns utilizator avertizat
| Bianca306 a răspuns:

Ai probleme cu fizicul tau. Nu esti multumita de cum arati. Nu e bine. Uite cateva sfaturi: uita-te in oglinda si spune ca esti cea mai frumoasa din lume. Machiaza-te, imbraca-te la moda, etc. Fi vesela tot timpul.(asta ii atrage cel mai mult pe baieti) si nu te forta sa copiezi pe cineva ca nu o sa te ajute, fi tu insati! Succes si nu uita esti cea mai frumoasa fata din lume

| karinutzaloveyou a răspuns:

OK, pai incepe prin a iti pune in avantaj partile tale frumoase. In tot corpul tau, trebuie sa existe macar ceva ce iti place, daca nu fata, atunci unghiile sau nasul, sau poate gleznele. Orice lucru mic te poate ajuta.
Si SFATUL: Nu face ca lucrurile rele sa fie o povara mai mare decat mult mai multele lucruri bune. Fii pozitiva!
Si daca ti se pare complicat, poate poti vorbi cu primul tau prieten, explica-i ce s-a intamplat si cred ca te poate ajuta, poti chiar sa ii scrii un bilet daca simti ca nu poti vorbi fata in fata cu el.
Mult succes! :*