| lorenmorgan a întrebat:

deseori sunt complexata am inpresea ca sunt urita, mereu cind ma aflu intr-un loc public intr-un magazin la scoala am emotii, nu ma simt in pielea mea mereu parca am frica ( am inaltimea1.68 cm si cintaresc 72 kg cred ca problema in complexitatea mea este de la ceea ca sunt grasa, vreau sa slabesc cu 10 kg, dar nu stiu cum. multi baieti si fete imi spun ca sunt sexy arat foarte frumos si bine si nu trebuie sa slabesc ca multe fete vor si ele a fie ca mine adica sa aiba fud si piept ca-l meu, eu asta nu cred! ajuti-ma cu ceva sfaturi ca sa ma iau in miini odata si sa slabesc***

7 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

168 inaltime 72 kg. rolling on the floor) eu am 72 la 173 si sunt barbat si am 7 ani de sport rolling on the floor. esti o balena simpatica, nu? laughing). sexy? niciodata. nu ai cum ca femeie sa ai masurile alea si sa fii sexy. eu zic sa te bati cu gramatica limbii romane ca am "inpresea" ca se scrie "urata" si "cand" si "maini". si la marimile alea sani si fund? adica sani lasati si celulita poate.

vrei un sfat? NU MAI MANCA atat de MULT. mese multe, cate putin la fiecare (asa vei accelera metabolismul sa arda mai mult, mai repede). fa SPORT. nicio dieta nu face minuni fara sport, in schimb sportul fara dieta poate face minuni. iesi zilnic si mergi/alergi 1 ora. nu faci pauze (de la alergat scazi la mers in cel mai rau caz). dieta ta se subtiaza in felul asta: FARA ZAHAR (si tot ce il contine: bomboane, ciocolata, sucuri, torturi, tot), FARA FAINA ALBA (paine, produse de patiserie, etc), FAR OREZ ALB (doar salbatic/brun, in cantitati reduse). consuma multa apa (ajuta la slabit, doar sa fie multa). du-te la inot, sari coarda. FA MISCARE. NU SARI PESTE MESE. ti-am dat tot ce trebuie sa faci ca in urmatoarele 2 luni sa scazi cate 3-4 kg/luna sigur. vrei diete minune sau alte magii si prostii (pastile, diete dukan si alte rahaturi) fa-le pe riscul tau. ori mergi INCET si SIGUR ori RAPID si PROST. alege

| UnleashedPsycho a răspuns:

Tot ce s-a spus mai sus, doar nu te înfometa. N-ajungi bine, ţi-o spun din proprie experienţă.
Nu m-am simţit complexată niciodată, pur şi simplu mi s-a părut că mai trebuie să dau jos. Am început să mănânc exagerat de puţin acum vreo 2 ani şi ajungeam să nu mănânc decât un măr pe zi timp de vreo săptămână.
Acum sistemul meu imunitar e praf, în ultimul an am fost la medic cât n-am fost în tot restul anilor.
E ok să vrei să slăbeşti şi să arăţi bine, dar pentru tine, nu pentru cei din jur.
Baftă!

| RAY a răspuns:

1 am citit recent ca persoanele cu o inaltime mai mica sunt nesigure mereu eu unu confirm asta, poate si tu esti la fel nesigura pe cea ce crezi despre tine, frustrari etc
2 10 kg e enorm de mult pentru orgnismul tau
dieta nu trebuie sa fie infometare e cea mai mare prostie, dieta trebuie sa fie redu carbohidtrati si manca mai multa proteine si mai putine grasime
oua fierte, carne de pui, peste etc
sport 30 de minute pe zi
3 nu poti schimba fizicul daca esti asa trebuie sa te accepti asa cum esti, daca tu te consideri urata ce asteptari poti avea nu spun sa visezi ca esti frumoasa si sa te accepti asa cum esti tu sincer nu cred ca esti grasa ai o greutate normala la inaltimea ta, sportul nu strica niciodata

| neutrino a răspuns:

Atunci cand cineva doreste sa slabeasca, primul drum il va face la medicul de famile. Ce zici?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Kriss96 a răspuns:

Pai ca sa slabesti trebuie sa faci sport. Poti face si acasa. Important e sa transpiri. Iar ca dieta nu te forta sa nu mananci. Doar nu mai manca dupa 6 seara, exclude dulciurile, mancarurile grase, paine si prajelile din alimentatie. Si sigur vei slabi. Dar daca toti iti spun ca arati bine eu zic sa nu te fortezi sa slabesti. Crezi ca toate lumea te minte? Problema ta este ca tu nu te accepti! Ceilalti te accepta din cate vad. Si e foarte adevarat ca baietii balesc dupa fund si piept. Daca nu te simti bine in pielea ta, slabeste cam 5 kg pentru inceput. Le dai usor jos. Cam in doua saptamani. Cred ca nici doua. Fa cumva sa ai mese fixe si un program de sport zilnic, care sa includa abdomene, ridicari de picioare, biciclete, fandari. Poti sa faci sport si afara sau la sala daca doresti. Miscarea e cea care da cele mai bune rezultate si te modeleaza frumos. Dupa ce dai jos 5 kg vezi cum te simti. 10 kg mi se pare prea mult. Si trebuie neaparat sa-ti schimbi atitudinea fata de tine. Asculta mai mult parerea celor din jur, care te accepta si poate chiar te invidiaza pentru cum arati. Cel mai important e sa fi impacata cu tine.

| NakaTaka a răspuns:

Eu deși nu te-am văzut, cred că ești foarte frumoasă. Doar fii tu. Și dacă multe persoane iți spun complimente, asta inseamna ca te plac asa cum esti tu.Este decizia ta.