| No name_4527 a întrebat:

Sunt foarte confuza! Luna trecuta, mi-a venit ciclul. Luna aceasta, nu. Luna trecuta mi-a venit pe 1 sau pe 2 mai, nu mai stiu sigur, dar acum suntem deja pe 6 iunie si nu mi-a venit. Mentionez ca am 12 ani (proaspat impliniti) si sunt inca virgina si nu am intretinut relatii sexuale (spun asta pentru ca unii pot sa spuna ca poate nu stiu daca mai sunt sau nu virgina) si nu inteleg de ce nu mi-a mai venit. Mentionez ca luna trecuta (pentru ca nu prea stiam ce e aia sa fii pe ciclu) am mai alergat, topait etc. Si mi-a curs un pic cam multe zile- 5, 6 zile. De ce nu mi-a venit si luna asta? Se poate sa imi vina peste 2, 3 zile (de exemplu)? A, si mai mentionez si ca nu am dureri de spate si nu ma doare stomacul, picioarele, nimic. Doar un pic. Pot sa spun ca acum cateva zile m-au durut, dar acum nu si ciclul tot nu mi-a venit. Sunt tare confuza! Raspundeti cat mai sigur si mai serios, va rog! As vrea sa-mi raspunda in special Brigaela. Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| zepssy a răspuns:

Ciclul o sa iti vina regulat abia dupa doi ani de la prima apartie. Insa nu ai nici un motiv sa te alarmezi din cauza aceasta. Pentru ca esti in transformare din toate punctele de vedere, hormonii functioneaza haotic uneori. Asa ca in viitor o sa mai intampini problema aceasta. O sa ai menstruatie abuziva in unele luni, in alte luni o sa lipseasca, e ceva normal la varsta ta.
Cat despre miscarea fizica... te incurajez sa faci cat mai mult efort. Este recomandat chiar si nu afecteaza cu nimic menstruatia.
Cel mai bine e sa cauti pe google sau pe youtube informatii cand mai ai nelamuriri. O sa afli multe lucruri noi care iti vor fi folositoare pentru restul vietii!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Stai linistita, in primele luni, pana se regleaza, menstruatiile nu sunt regulate. Nu e absolut nici o problema. Si nici nu are legatura cu saritul si topaitul. Este recomandat ca in timpul menstruatiei sa duci o viata absolut normala si sa faci miscare (sport chiar). E posibil ca menstruatia sa vine peste 2-3 zile, sau luna viitoare, sau peste 3-4 luni. Nu e absolut nimic anormal sau ingrijorator.

| valThina a răspuns:

Stai linistita. nu e nici o problema. probabil ca nu ti-a venit de mult.si in timp de 2 ani ti se regleaza...
ai grija de tine...

| bebitica a răspuns:

E posibil sa iti vina in cateva zile, stai linistita, ori. esti micuta, ceea ce inseamna ca probabil nu ai de mult timp menstruatie, deci e normal sa fie mai neregulata. Nu iti face griji

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ee nu e nimic sa te ingrijorez si mie mia tot intarziat ciclul vreao 2 luni venea numa 10 15 zile dar tot mi-a venit stai linistina dac nu ai avut contact sexual nu aicum sa...
si in primii doi ani o sa ti se regleze
nu te speria sau dac tu vrei sa fii sigura dar eu zic ca nu ai nevoie
,,,,,, poti sa mergi la un medic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nui nimic grav omg

pupici tu fata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este nimic grav si eu am 12 ani si mi-a venit la 11 ani pentru prima oara.si mie mi-a intarziat de 2 ori doar 3 zile si in a 4-a mi-a venit.nu te speria pentru ca esti la inceput si este absolut normal