| Alyexxxx a întrebat:

Sunt in a 9 a in Craiova. Am intrat la unul dintre liceele bune. Eu sunt un baiat sociabil, cuminte si nu prea creez probleme. Pana sa incep liceul, ziceam ca n-o sa fumez niciodata pentru ca dauneaza grav sanatatii. La mine in liceu aproape toti fumeaza, si de la mine din clasa fumeaza jumatate. Eu nu fumez ca nu vreau sa imi distrug sanatatea, dar anturajul tot imi spune sa fumez ca sa fiu si eu "jmecher" ca cei care fumeaza. Gandul acesta ma bate de ceva vreme.
1. Sa ma apuc de fumat?
2. Care sunt efectele negative ale fumatului?
3. Printre efecte, se numara si faptul ca infatisarea ti se schimba si devii mai urat? Asa auzisem.
4. Efectele sunt pe termen lung sau scurt?
5. Cum se fumeaza ca nu stiu

4 răspunsuri:
| єχcєєℓ a răspuns:

6.De ce să îți distrugi viața?
Vezi-ți de mucii tăi adică stai în banca ta cu cei cuminți.
tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oau .....asta e buna. Daca nu vrei sa fumezi, nu fumezi frate.E o prostie asta ca daca nu fumezi esti fraier.Parerea mea.

| doreal a răspuns:

Da 1 exista doua tipuri de fumat dat amandoua dauneaza :
1 - fumezi si tragi fumul in tine
2-pufai
eu iti recomand sa nu fumezo pentru ca
1- o fata cuminte nu cauta un baiat ca sa fumeze si sa bea daca iti trebuie una care azi sa fie cu tine si maine cu altu da asa mai merge
2- iti dauneaza grav sanatatii, nu este bun iti strici dintii devin galbeni de nu mai ii scoti din boale si pic, plamanii devin foarte bolnavi ( altii fac cancer la plamani ) eu am cunoscut un baiat care a fumat de la varsta fraceda ( ca tine pe clasa a 9 a) iar acum umbla cu aparatu de astm dupa el, medicii din cluj i-au spus ca daca mai fumeaza mult moare, iar acum este cu aparatu dupa el
3- daca nu vrei sa ma bagi in seama e ok dar daca te apuci o sa iti para rau mai tarziu deci sfatul meu e sa nu te apuci, si daca colegii tai te sfatuiesc sa incepi tu nu incepe! daca vrei ma crezi daca nu nu! bye

| IuĿii a răspuns:

Pai treaba cu fumatul e doar o "fita" la fel ca si cu celalalte vicii.Deci eu zic sa nu te apuci de fumat.E bine sa fii "tu ala mai diferit"..macar stii ca esti tu si nu ce vor altii..si daca sunt prietenii tai cu adevarat nu vor incerca sa te schimbe si te vor accepta asa cum esti, indiferent ca fumezi sau nu..intr-o alta ordine de idei sa iti raspund la intrebari:
1.Te mai sfatuiesc inca odata sa nu te apuci
2.Sunt foarte multe..pana la urma e un drog
3.Mai urat? nu stiu sigur dar are unele efecte nocive
4.Eu zic ca pe termen lung..ca odata ce te-ai apucat de fumat greu te mai lasi
5.Asta nu stiu nici eulaughing)). tragi sa nu se stingalaughing))