| Iana55 a întrebat:

Sunt in clasa a 12a si inca nu sunt hotărâtă ce facultate sa urmez.Ce părere aveti despre Facultatea de sociologie din Bucuresti,ramurile sociologie si resurse umane? Este o facultate de viitor, imi poate oferi un loc de munca stabil?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, sociologia are nevoie de un suflu nou, pe care îl poți aduce dta, dacă te preocupi cu pasiune de asta. Societatea se schimbă rapid, haosul generat de noile modalități de interacțiune umană prin mediile IT structurează noi tipuri de relații între individ și grupurile sociale. Sociologii vor fi tot mai solicitați de corporații să identifice problemele sociale și să propună soluții. Un exemplu grăitor, rezultatul alegerilor prezidențiale din USA a fost puternic influnțat și decis de modul în care a fost făcută reclama electorală adresată unor grupuri țintă pe rețelele sociale online.
Stabilitatea unui loc de muncă azi nu ți-o poate garanta azi apartenența la o anumită profesie, de pe băncile facultății.
Dar meseria este de viitor în mod sigur.