| gabriela94 a întrebat:

Sunt in clasa a IX-a la profilul liceeal tehnic electromecanica, am intrat cu media 7, 66 dar as vrea sa devin educatoare sau asistenta medicala si as vrea sa stiu daca este posibil sau ce alte meserii as putea urma cu acest profil si cata importanta are pe viitor? Multumesc anticipat pentru raspunsuri

2 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Felicitari pentru filiera tehnologica.
E un profil bun, si eu sunt la tehnic, dar alta specializare. Vei obtine un atestat si vei putea intra la politehnica... Sau alte lucruri din care sa scoti bani, si sa iti placa. Nu cred ca la in clasa a noua esti asa sigura de ce vrei tu sa faci in viata, nu te grabi.

mariana
| mariana a răspuns:

Pentru a deveni educatoare, trebuie sa urmezi Liceul pedagogic, iar pentru a deveni Asistenta medicala, este necesar sa urmezi Liceul sanitar.
Cred ca ar trebui sa ai medie mai mare pentru a avea sansa la asemenea licee si mai trebuie sa te interesezi daca mai sunt locuri disponibile in clasa a IX-a si daca te-ai putea transfera. Daca te-ai decis pentru una din aceste meserii, trebuie sa cunosti materiile care s-au dat la examenul de admitere la liceele respective, pentru ca posibil ca este necesar sa dai si ceva teste in domeniile respective. Pe viitor are importanta pentru ca, in raport de ce vei decide acum, aceea va fi si profesia ori meseria, pe care o vei face o viata si aceasta trebuie sa-ti si placa, pentru a putea obtine rezultate care sa te satisfaca si in acelasi timp, venitul obtinut din munca ta, sa fie in masura sa-ti asigure cele necesare traiului. Mult succes si multa sanatate.