| Marianva97 a întrebat:

Sunt in depresie ma poate ajuta si pe mine cineva sa trec peste va rog sfaturi orice simt cum viata nu mai are rost.

5 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Consulta un psihiatru! Depresia este o boala a creierului cauzată de un dezechilibru chimic. Cu medicatie, ti se va schimba starea de spirit si vei putea să gândești mai rațional pentru a ti rezolva problemele.

| Lioana a răspuns:

Poti sa ne spui ceva despre stilul tau de viata si mai exact ce te-a bagat in depresie?

| HatzzzJhonule a răspuns:

Păi socializează mai mult.
Ai putea să te duci la psiholog te va ajuta mult. Îți urez noroc sa treci peste această etapă a vieți.

| mayaxhh a răspuns:

Daca esti in depresie, cel mai probabil esti izolat de tot...incearca sa stai mult cu copii, crede ma ca o sa te ajute!
iti urez multa bafta sa treci peste, sigur vei reusi!

| Sp00fy a răspuns:

Hello! In primul rand as vrea sa-ti spun ca ideal ar fi sa mergi la un psiholog. Daca nu te duci acum, va fi din ce in ce mai greu de iesit din depresie. Sau... ai putea sa te alaturi unui grup de terapie, daca esti din Bucuresti te poti duce la Asociatia EQUILIBRIUM. Nu e nevoie sa participi, poti asculta problemele celorlalte persoane, iar acest lucru te va ajuta. Ideea este ca ti-ai format o rutina, vezi lucrurile numai din prisma ta, ai o perceptie asupra realitatii limitata, sau asa cum presupui tu ca este. Incearca sa mergi treci pe la acest grup de terapie, sau sa consulti un psiholog. Stiu ca poate este greu sa iesi din rutina si sa faci acest pas, dar odata facut o sa observi o diferenta in modul tau de gandire.
Fiecare persoana are un scop pentru care traieste. Cand scopul dispare, sau atunci cand persoana simte ca nu isi poate indeplini scopul, atunci isi face aparitia depresia. Toata lumea trece prin acesta etapa la un moment dat si cred ca depresia poate fi un lucru pozitiv in anumite circumstante. Cel putin pentru mine a fost. Te ajuta sa te cunosti mai bine, sa iti cunosti slabiciunile dar si sa stii cum sa treci peste anumite probleme de care te vei lovi pe viitor.
De cele mai multe ori, nu o sa iti aflii propria problema, motivul pentru care ai depresie. De aceea ideal ar fi sa consulti un psiholog. Ai nevoie de o persoana care te poate vedea altfel decat de vezi tu si asa poate va vedea ceea ce tu nu poti sa vezi.
Cu timpul o sa treaca, dar numai cu ajutorul tau. Nu poti doar sa astepti in speranta ca o sa treaca de la sine.