| CiorbaDeCartofi a întrebat:

Poate ca nu e okey sa pun astfel de intrebare pe TPU, dar trebuie sa va spun ceva.Eu simt ca nimic nu ma mai ajuta in viata asta, am depresie severa si schizofrenie si sufar zi de zi, simt ca viata mea nu are nici un rost.Ma simt foarte indispus si nici sentimente nu am,sunt rece ca gheața,sunt apatic si nici putere de munca nu am,traiesc de pe banii lui Tata si toata ziua fumez si sufar si ma simt amețit tot timpul. Poate ca multi imi veti da sfaturi bune,multumesc dar pur si simplu simt ca sfaturile nu ma ajuta, eu simt si cred ca sinuciderea m-ar scapa de viata asta infernala prin care trec, nici Dumnezeu nu ma mai ajuta.

Răspuns Apreciat de Editori
| Yee a răspuns:

Hei, hei!
Inainte sa faci ceva pripit, am un mic dar pentru tine (mai jos).

"S-ar putea să nu fie bine acum. S-ar putea să nu fii bine o vreme. E în regulă. Dar într-o zi, fără să știi exact când sau de ce sau cum s-a întâmplat, o să fii fericit."

Un citat care mie mi se pare tare frumos. Nici nu mai stiu de unde e, caci l-am salvat intr-un folder, probabil dintr-o carte sau vreo povestire.

...oh si cateva posibile sfaturi...nimic mai mult. Poate, cine stie, poate te ajuta putin:
- evita prieteniile toxice (cand ai persoane in jur care rad de tine sau te fac sa te simti naspa), nu ma refer neaparat sa tai brusc orice legatura cu ei. Pur si simplu fii mai indiferent la parerile lor si distant.

- stai linistit, asteapta sa treaca durerea si cel mai importat

- Nu lua decizii cand esti suparat, la fel cum nu faci promisiuni cand esti fericit sau fapte cand esti nervos.

- si eventual bonus: gaseste un lucru care simti ca te face special, un plan de viitor, un hobby, voluntariat.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa stii ca Dumnezeu nu te ajuta,daca iti este predestinat sa te sinucizi te vei sinucide,dar nu o sa te sinucizi, TPU este plin de plangaciosi care tot amenita ca se sinucid, desigur ca nu o fac, consider ca duceti lipsa de atentie atat, ce suferinta poti avea tu, sunt curios si eu

| CiorbaDeCartofi explică (pentru RAY):

In primul rand eu nu cred in destin. Apoi suferinta mea este depresia severa si sufar pentru ca sunt schizofrenic si sunt rupt de realitate si nu pot duce o viata normala, mai sunt si asexual si nu am nici prieteni.

| RAY a răspuns (pentru CiorbaDeCartofi):

E trist, ai fost la vreun doctor?

| CiorbaDeCartofi explică (pentru RAY):

Da am fost dar parca nu ma ajuta

| Celcestietot a răspuns:

Nu scapi de viață nici cu moartea acestui corp. Sufletul este energie, este veșnic, nu moare. Citește din Biblie și vei scăpa de aceste gânduriwinking!

| Sofer a răspuns:

E ceva ce te-a dezamagit. Nu trebuie sa cazi! Incearca sa te ridici sa faci ceva creativ si sa iti gasesti un loc de munca iti faci o prietena si cativa prieteni pecare sa te poti baza.

| TristanTzara a răspuns:

Te-ai așteptat la sfaturi bune, numai asta n-ai primi laughing
Lăsând gluma la o parte, nu e vina ta că ai schizofrenie, nu fi prea dur cu tine, încearcă să scoți tot ce e mai bun de la viață! Există speranță nu te da bătut.

Nu toate suicidele au succes, dar sunt oameni care au supraviețuit și după unuii au rămas cu sechele. Și ca cineva care era să moară spânzurat (la 6 ani am picat dintr-un hambar și mi s-au înfășurat niște frânghii în jurul gâtului) acel minut când mă sufocam acolo și mă chinuiam să nu mor, a trecut ca o oră chinuită.

Nu uita, sinuciderea e o soluție permanentă la o problemă temporară.