| Namnumebaaaaa a întrebat:

Sunt intr-o clasa noua de o luna si nu prea vorbesc cu nimeni... Vreau să-mi fac prieteni, pentru ca nu am pe nimeni. Cum pot face sa ma împrietenesc cu ei? Sunt foarte, super mega, cea mai timida laughing) helplll plsss. Sunt prea singuratică ca n-am pe nimeniiii

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

PAi d ce stai izolata? Crezi ca daca stai intr-un colt izolata de lume si te multumesti cu scuza "sunt timida, nu fac nimic" o sa se rezolve? Tu trebuie sa faci schimbarea, ridica-te, du-te la colegi, baga-te in vorba si aia e, nu te mananca nimeni, normal ca nu-ti faci prieteni daca stai zgribulita intr-un colt si nu comunici cu nimeni.

| Namnumebaaaaa explică (pentru Adry05):

Sunt cam aroganți, nu e normal să-mi fie rușine?

| Adry05 a răspuns (pentru Namnumebaaaaa):

Nu laughing)) Nu trebuie sa-ti fie rusine de nimeni in lumea asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Odata ce nu vorbesti cu nimeni, nu crezi ca asta este cauza pentru care nu-ti faci prieteni?
Poti incepe conversatie cu cei care iti raspund la salut si asa se leaga prieteniile.
Timiditatea se duce, odata ce incep din bun simt, sa saluti colegii!

| litere123 a răspuns:

Elimină "Sunt timidă" din vocabularul tău. Pășește spre oameni noi și păstrează ți calmul. Comunică cu ei, exprimă ți părerea și lasă criticile la o parte. Nu te mănâncă nimeni.
Stay strong!

| hamate a răspuns:

Ne ai pe noi, fratii lui iisus din neant

| Namnumebaaaaa explică (pentru hamate):

Îți bați joc de mine?

| KawaiiPanda22 a răspuns:

Stiu ca persoanele timide au tendinta sa aiba o fata monotona sau serioasa, incearca sa zambesti si poti incepe prin a incerca sa vorbesti cu colegul de banca. Daca e o persoana cu care ti se pare mai usor sa vorbesti incearca sa te bagi in seama cu ea si va fi mai usor dupa sa incepi sa vorbesti si cu restul. Eventual daca se fac jocuri incearca sa participi, iar la activitatile pe grupe incearca sa te implici, asa isi vor da seama si colegii tai ca esti abordabila si le va fi mai usor si lor sa se bage in seama cu tine. Si ai grija sa nu iti confunde timiditatea cu aroganta