| Sebastian03 a întrebat:

Sunt la pamant. Pana in clasa a 8a, eram cel mai bun din scoala. Cu note foarte bune la examen, am intrat in cea mai buna clasa din cel mai bun liceu din oras. Si apoi, in clasa a 9a, la sfarsitul semestrului 1, inceputul semestrului 2, s-a rupt firul (inainte de pandemie). Nu mai puteam tine deloc pasul la scoala. Nici acum nu stiu ce s-a intamplat. Asta, pe langa alte cateva motive pe care nu vreau sa le expun, a fost motivul pentru care am intrat in depresie. Fiind si mai rau in clasa a 10a, am incercat sa ma sinucid. O data, de doua ori, de 5 ori. Nu am reusit. Imi era frica pentru viitorul meu. Inca imi este. Voiam sa evadez. Ma uram si din nefericire inca o fac. Acum, locuiesc in Bucuresti, fac saptamanal cate o sedinta cu psihologul si iau pastile. Insa nimic nu functioneaza. Momentan, nu inteleg nimic la mate, fizica, chimie, nu reusesc sa scriu la romana. Nu mai tin minte aproape nimic la bio, geografie, istorie. Nu stiu cum voi putea face fata liceului. Si vreau sa fug de acasa. Si stiu ca veti rade, dar caut o persoana in aceeasi situatie cu mine, de 16-18 ani cu care sa locuisesc pe strazi. Scriind imi dau seama cat de tampita e ideea, dar nu stiu altceva ce sa fac...

6 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-nțeleg. Și eu am scăzut mult la învățătură de când cu pandemia, dar nu exagerat. Cred că problema stă fix în lucrurile alea pe care nu vrei să le spui. Nu te sfătuiesc să le spui, dar alea sunt adevăratele probleme, nu școala.

| Teo29 a răspuns:

Transfera-te la profil uman in vara, invata putin pentru diferente, du-te la un liceu slab la care vei face față.
Avantaje : ai bac usor, vei reusi poate asa sa scapi si de depresie.

2. Decat sa te sinucizi, renunta naibii la el liceu daca nu reusesti cu transferul, sunt oameni cu 10 clase care au afaceri, sau lucreaza si s-au specializat in alte domenii ( exista cursuri separate de calificare de bucatar, frizer, meserii tehnice, etc. care sunt platite foarte bine, mult mai bine decat cei care au master).

Revino-ti la realitate putin, sunt copiii cu cancer care sufera si plang sa mai vada inca o zi lumina soarelui, si tu te prostesti ca nu inveti la bio si chimie.

Bio, chimie, mate = 0 in viata reala, liceul la fel.
Viata e mai grea decat niste materii, nu te lasa blocat in aceasta etapa.

| AlexValentinn a răspuns:

Daca tu nu iti spui din ce cauza ai intrat in depresie, cum vrei ca noi sa iti dam sfaturile bune ca nu putem ghici ce ai patit. Daca unul dintre motive ar fi ca ai scazut la scoala, nu te panica, si eu cand am terminat clasa a 8 a eram foarte bun la scoala, cand am intrat intra a9a am scazut, si e normal sa scazi un pic, pentru ca liceul e mai greu decat scoala generala plus ca iti ia un pic si sa te acomodezi pentru ca e mult mai multa materie, profesorii au pretentii mai mari la liceu si etc. Sfatul meu, nu te panica, ti-am zis, bac-ul este foarte usor, eu dupa clasa a 10 a, adica intra 11a am ramas corijent la 5 materii in primul semestru, dar am salvat situatia in al 2 lea si am trecut intra 12a si dupa aia am repetat-o de 2 ori, si m-am inscris la seral si per total am facut liceul in 7 ani in loc de 4 ani cat e normal si tot am luat bacul si o sa dau la facultate, iar pentru bac am invatat decat 2 luni zilnic si am luat cu nota bunicica. Sfatul meu, ti-am zis, nu te stresa din punct de vedere al scolii, si eu am fost la licee bune pana intra 12 a profil mate-info chiar si stiu cum e sa te streseze profesorii cu teme note ascultat iesit la tabla etc. dar crede-ma profesorii exagereaza si vor sa bage panica in tine ca e greu si nu stiu ce, dar e foarte usor iti spun din proprie experienta bacul chiar este foarte usor, iar celelalte probleme care nu vrei sa le spui nu stiu ce sfat sa iti dau ca nu le stiu, dar orice problema are si o rezolvare si solutia nu e sa stai pe strazi, crede-ma ca e rau sa stai in frig si sa dormi prin canale sau sub conducte de apa sau de gaz, sa mananci din gunoaie tu chiar vrei sa faci chestiile astea? Singurul motiv pentru care ai avea o scuza sa pleci de acasa ar fi daca tatal tau e un betiv si are chef de scandal mereu sau ai probleme familiale grave altfel nu iti inteleg decizia.

| ionicabubulina112112 a răspuns:

Ba vere presiunea este mare peste tot, mai ales in clasa la tine. Mai bine esti printre ult intr o clasa de elita decat primul intr o clasa de imbecili.Sa nu te apuci de cox si cioate la coltul strazii, sau de baut sportiv.Keep up!

| MihaiMih2000 a răspuns:

Bro si eu am fost in clasa a-9-a, eram paleta pe vremea aia... si inca sunt, nu mi-a placut chimia, fizica si istoria asa ca am incercat ca caut metode de copiat, aveam cele mai complexe copiute, eram zeu, incearca si tu, nu trebuie sa fi bun la toate, e imposibil iti spun din propria experienta. Axeaza-te doar pe ce iti place si te-ar ajuta in viitor, de ex designer-grafic chestiile pe calculator un word pdf ceva astea is blana nu istoria cat despre dormitu pe strada nu-ti recomand, e frig si nasol(abuz de tastatura)