| KdyL a întrebat:

vreau neaparat sa slabesc pana incepem scoala sunt la liceu clasa a 9 a. eu locuiesc la sat si nu prea sunt asa bogata sad si nu stiu cum sa slabesc repede ca vor rade copii de mine, va rog mult ajutati-ma daca stiiti remedii asa mai ieftine sau de facut acasa sad

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

In primul rand,FELICITARI, ca ai reusit la liceu!
In al doilea rand, din pacate nu se poate slabi "neaparat" in cateva zile. Poti sa te infometezi, dar cu ce riscuri pentru sanatatea ta! Asa ca, mai bine nu te gandi ce or sa spuna noii colegi si tu ai grija de sanatatea ta:incepe prin a manca 3 mese principale pe zi,in cantitati mai mici,cu suplimente intre mese(legume,fructe). Poti renunta la paine,sau foloseste cate o felie de paine integrala,la fainoase,bauturi carbo-gazoase, dulciuri. Miscare cat mai multa si hidratare, la fel, cu ceaiuri si mai ales cu apa.
Fiind mai marisoara, poti bea cate o infuzie din ceai verde:in 200 gr apa aproape fiarta, pui o lingurita de frunze uscate de ceai verde(il gasesti in farmacii, la pungi, nu la pliculete), dupa 4-5 minute strecori si pui putina lamaie.Il bei ori dimineata(ar fi indicat), ori dupa masa de pranz, deoarece contine ceva cofeina si noaptea ai putea avea probleme cu insomnia.Acest ceai accelereaza metabolismul, desci se fac arderile mai repede.
Lasa dietele si axeaza-te pe ceea ce trebuie sa mananci si pe multa miscare.

4 răspunsuri:
| AnonimD a răspuns:

Singura solutie e sa nu mai mananci mult, ai nevoie de mese regulate la aceleasi ore.Nu ai nevoie de bani pentru asta, tot ce trebuie sa faci e sa te abtii de la mancat.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum, pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Oricum, NU poţi slăbi în 3-4 zile laughing

Toate cele bune.

| KdyL explică (pentru bursuc001):

15 ani ca am zis ca am intrat la aliceu. 1.70 si 75 de kg

| bursuc001 a răspuns (pentru KdyL):

Într-adevăr, eşti SUPRAPONDERALĂ ( prea "plinuţă" )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 61, 2 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 14 de kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 14 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

O zi frumoasă.