| Anonymus299 a întrebat:

Sunt minora. Aseara am fost undeva intr-un loc unde nu era permis fumatul și am primit avertisment scris de la politie.
Precizez ca pe avertisment nu a scris numele părinților.
Intrebarea mea este. Poate veni avertismentul prin posta acasa la părinți? Sau il pot ridica eu cu o persoana majora de la oficiul poștal?
Ofer fundă!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Avertismentul va veni acasa pe numele tau, dar va scrie in el sa te prezinti la Politie, cu unul din parinti.
In caz de ignori, va veni Politia acasa si vor vorbi cu parintii tai.
Asta se poate intampla acand esti minor si incalci legea, creazand ca tu esti de neatins, te poti trezi dupa gratii in puscaria juvenila, daca consumi alcool, daca esti in restaurant, bar sau discoteca si evident, daca fumezi.
A fost prima abatere, ai primit doar avertisment si esti deja in sistemul lor computerizat, dar data viitoare cand te prind, iti vor da pedeapsa serioasa, cine stie probabil dosar penal sau mai rau, daca continui sa recidivezi, incalcand legea.

| Holiday a răspuns:

Pai daca ai primit deja un exemplar al PV, ce sa-ti mai trimita prin posta?!

| Nonolita a răspuns:

Buna gluma!
Nu, nu il poti ridica tu. Esti minora si nu e pe numele persoanei majore.
Oare nu era mai bine sa intrebi ieri, aici, daca sa fumezi acolo unde nu este permis? Scapai de pedeapsa.