| FlyingSparkle a întrebat:

Sunt o fata de 13 ani si chiar imi place foarte mult un baiat de peste 2 ani. in clasa a 5-a m-am mutat la scoala la care sunt acum si chiar din primele zile se oprea la banca mea, isi punea mana pe ea si imi zambea.atunci eram timida si mereu stateam la locul meu in banca. il intrebam ce e de se uita asa la mine, iar apoi el dadea din cap si pleca zambind. in a sasea am inceput sa vorbim un pic mai mult, mereu zambeam cand vorbeam.acum suntem in clasa a 7-a si nu vorbim mai mult ca de obicei, el e mai mereu cu prietenii lui, dar am observat ca de cand o profesoara ne-a mutat in aceeasi banca, el a ramas mai mult timp in clasa in pauze si uneori, nu de multe ori, cand ma uit la el, si el se uita la mine dar dupa se intoarce foarte repede si pleaca. de vorbit mai vorbim noi ceva de scoala, nimic mai mult pentru ca mie prea rusine, nici el nu face nicio miscare... as putea spune ca il iubesc, desi nu m-ati crede, pentru ca mie chiar imi pasa de situatia lui.
1. chiar vreau sa ii spun ca il plac, dar stiti cum e, mi-e extrem de rusine si nu am cum sa il iau sa ii zic haide cu mine nu stiu unde ca sa iti zic ceva, de-abia pot sa vorbesc cu el cand suntem singuri. dar la liceu eu ma voi transfera la alta scoala, iar el va ramane aici unde suntem acum, deci chiar nu vreau sa il pierd. cum pot sa ii spun ca il plac?
2. cum sa imi dau seama daca el ma place?

5 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Off, offf. ce grea-i viaţa de adolescent. În special la început. Când te-apucă fluturaşii laughing
Nu te poţi ghida doar după nişte privire gingaşe şi după faptul că stă în bancă mai mult timp. Sunt, într-adevăr nişte semne, dar nu atât de importante încât să-ţi dai seama că el te place sau nu sau măcar dacă te consideră specială.
Are prietenă? A avut până acum o prietenă? Cât de des şi le schimbă? Şi-ar dori o prietenă? Ce este mai important pentru el, jocurile, prietenii, sau stă mai mult la carte?
Sunt nişte lucruri de care trebuie să ţii cont să îţi dai seama dacă ar fi măcar potrivit pentru tine. Dacă într-adevăr îţi place de el, emite semnale non-verbale. Uită-te la el mai intens, fără ruşine. Lasă timiditatea la o parte. Atinge-i mâna "din greşeală", ajută-l dacă are nevoie, şi tot aşa în continuare happy
Şi vezi care-i reacţia lui mai târziu happy În cel mult câteva zile, dacă-şi dă seama că ceva e diferit, ar trebui să-şi schimbe comportamentul. Depinde dacă va fi pozitivă sau negativă schimbarea.

| AndrikNebunik a răspuns:

1. dACA NU POTZY uh roaga un prieten pe care il avetzy in comun si care nu e gura maer sa ii spuna!winking
Alta varianta nu vad...

2. Tot prin alti colegi sau chiar prin baiatul care ii spune. poti sa ii spui ca nudapa ce ii destainuie ca uh il plk sa il intrebe daca si luiii plk.
sau... i-ati inima'n dintzy! si intreaba-l de cine ii plk!

Hia kuraj! e doar un baiat.nu te mananca! nu imi fii speriata.laughing)

Sper ca te-am ajutat!

Bafta!winking

| Doo a răspuns:

Pai,nu ar trebui sa ii spui ca il placi.Ci ar trebui sa cauti interese comune:muzica,arta,sport,emisiuni,seriale, etc. Vorbiti pe yahoo sau la telefon cand sunteti acasa, ai grija sa pari draguta cu el dar sa nu ii bati apropouri de relatii sau daca de place.Incearca sa ajungi la subiect pe cai ocolite.Succeswinking

| FlyingSparkle explică:

Da, se potriveste cu mine, avem in comun multi muzicieni, invatam amandoi foarte bine, nu a mai avut prietena, nu prea cred ca il intereseaza de lucrurile astea, decat daca place o fata cu adevarat. nu vreau sa ii spuna altcineva ca eu stiu ca el stie, dar vreau sa ii spun in fata ca sa ma ia in serios. vreau sa ii spun fata in fata, dar nu stiu cum. nu pot pur si simplu sa il iau in spatele scolii sa mergem singuri sau ceva de genul pentru ca e prea rusinos...

| loverock_1611 a răspuns:

1. incearca sa gasesti lucruri comune de care sa vb si cand ajungeti la o perioada in care simti ca poti sa-i zici multe lucruri, secrete etc at poti sa-i spui ca iti plc de elwinking 2. pai fii atenta cum te priveste, cum se comporta, daca se uita la tine des, amm daca chiar are chef sa vb cu tine, chestii sper ca te-am ajutat:* si bfta:*:*