| KeepCalm a întrebat:

Sunt o persoana foarte timida. cum as putea trece peste asta? va rogg foarte mult sa imi raspunde-ti.Sunt timida in special in preajma baietilor. oare voi ramane singura .toata viata?

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Uneori timiditatea este o calitate rara in ziua de azi...multi tineri dau pe afara de tupeu si rad de cei ca tine, care se rusineaza in prezenta unui baiat. Mi se pare chiar frumos sa rosesti cand vezi un baiat si invers, cand un baiat vede un fata pe care-o place... pudoarea a fost candva un sentiment apreciat...azi...este derizoriu si de ras...
Pentru tine, in zilele acestea este greu fiind timida, dar n-ai sa ramai singura, te asigur...Esti la inceput de drum...nu cunosti prea multe, asa ca incearca sa te informezi din surse serioase, nu de la fete mai mari sau colege. Largeste-ti grupul de prieteni, integreaza-te in grupul colegilor, participa la activitati extrascolare impreuna cu ei...si vei prinde curaj alaturi de ei... Dar fii atenta cu cine intri in contact...multi vor sa se amuze de timiditatea ta si sa te injoseasca...asa ca intai vezi cum sunt si apoi te poti integra in grupul lor...cauta tovarasi seriosi, de nadejde, care sa-ti devina prieteni buni, tineri de la care sa inveti lucruri bune.
In ceea ce priveste relatia vis-a vis de baieti...prinde un pic de curaj...ca doar nu musca niciunul... DACA ITI PLACE VREUN BAIAT, FII POLITICOASA SI INTRA IN VORBA CU EL FARA RUSINE...ALTFEL VEI VISA LA EL FARA FOLOS...Sigur un baiat educat va admira caracterul tau respectuos si modestia ta...mai rar asa fete!
Nu te descuraja...nu vei ramane singura! Undeva, cineva te va vedea cat esti de cuminte si va aprecia aceasta calitate mai greu de intalnit la tinere...SUCCES!

3 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

1). nu-ti lipseste un "r" din nume?! 2) Am mai dat rasp! scrie sus la Cauta >> timiditate, click pe cauta si afli! Citeste, extinde-ti oriz, cauta si cunoaste oameni interesanti, discuta cu ei, fii informat, educat, manierat, etc,... sunt vreo 2 titluri in librarii pe tema asta! Success!

| greg a răspuns:

sad Roaga-te la Dumnezeu. El te ajuta, iti da o putere neomeneasca, daca ii faci pe plac happy

| Vyio a răspuns:

Si eu am fost timida, chiar foarte tare, insa cu timpul o parte din timiditate s-a dus. Si imi pare bine. Acum pot vorbi cu cineva fara sa ma inrosesc si pot privi un baiat un ochi fara sa-mi vina sa fug de rusine. Importanta e increderea in tine si faptul ca celelalte persoane nu sunt niste montrii cu 5 limbi, sunt la fel ca si noi. Ai fi surprinsa sa vezi ca multi dintre cei ce te inconjoara sunt la fel cu tine.