| ralucaralu a întrebat:

Sunt sefa clasei si nu prea sunt ascultata(de ex. trebuie sa comunic clasei ceva si nu ma asculta nimeni, mai vine cate unul sa intrebe ceva). Ce sa fac? Vreau sa fiu o buna sefa.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ca sa te auda toti trebuie sa fii mai dura, instruiesteti elevii (asa vine vb laughing ) si apoi cand tac din gura toti vb. Incearca sa zici in voce tare LINISTE sau Stati in banci ca vine directorul.

| Tweetymrrr a răspuns:

Daca nimeni nu te asculta, zi asa : " Mai, haide-ti sa cooperam ". Mai intai strangi fetele, macar ele sa te asculte. Baietilor le zici ca daca te asculta nu-i parasti. Si gatawinking. Iti zic eu ca o sa te asculte asabatting eyelashes

| HBK a răspuns:

Indiferent de motive, atunci cand incerci sa te impui, este importanta imaginea pe care o ai despre sine, dar si atitudinea si felul in care comunici cu colegii, astfel incat mesajul tau sa ajunga cu bine la ei. A fi autoritar nu inseamna lipsa de respect sau punerea colegilor intr-o pozitie de inferioritate. Dar cand esti pusa in situatia de a conduce, e bine sa iti fie foarte clar de ce esti in acea pozitie, care sunt competentele tale si ce trebuie sa le ceri colegilor tai. Si, mai ales, cum sa le ceri sa faca un lucru.Succes.

| loverock_1611 a răspuns:

Pai incearca sa ajungi la un subiect de care sunt interesati si dupa aia zi ce vrei tu iar daca nu te asculta zi ca ai vb cu prof si a zis ca dati test sau nusztiu ce la noi in clasa este cineva care inaintea orei ne spune glume dira nea spus sa fie cine mai gandeste-te si fa ce simti tu cu adevarat
zi la niste prieteni din clasa sa te ajuta noi maidegraba daca bnu tak lovimlaughing

| StarX a răspuns:

Ee.pai cum se poate asa ceva, tipa la ei si trage i de urechi ...ehh copii din ziua de azi nu asculta nici de profesori etc, ce sa mai asculte si de un coleg? dar totusi fii durahappy succes