| YesorNo a întrebat:

Ce pot sa fac ca sa ma voteze colegii sa fiu sefa clasei? Am mai fost in clasele 1-4. Nu prea am putut sa-i tin in frau. In clasa a 5a, adica anul asta am avut un vot. Si asa ca anul care vine vreau sa pot sa ajung sefa clasei. In clasa a 5a am avut un sef de toti banii. Deci daca vreau sa ajung sefa, mai vreau sa ajung in Consiliul Elevilor, cu functia de vice. Funda! Ajutor!

Răspuns Câştigător
| anaaandr17 a răspuns:

Trebuie sa te porti frumos cu colegii tai, sa inveti bine, sa fii prietenoasa ca ei sa te considere un lider bun. Incearca sa iti ajuti fiecare coleg cand are o problema si poate asa vei castiga mai mult. Succes!:*

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Le poti spune colegilor tai ca-ti doresti. Ei de obicei nu stiu pe cine sa voteze si daca au un inceput atunci le va fi mai usor.

| nlko a răspuns:

Sincer, eu nu am vrut niciodata sa fiu sefa. Sa-ti spun de ce... Mereu trebuie sa raspunzi pentru întreaga clasa, mereu esti tu certat din vina clasei etc.
Plus ca nu prea mai ai alt rol. Nu poti face tu alegeri (pentru asta e dirigintele, directorul).
Ma rog, daca vreau sa fi sefa trebuie sa fi placuta de colegi, sa te intelegi bine cu ei... Cu alte cuvinte sa fi populara.
Daca iti doresti, le poti spune, dar sa nu ii innebunesti cu asta.
Incearca sa asiguri cat mai multe voturi.
Succes!

| YesorNo explică (pentru nlko):

Voi incerca. Mersi

| YesorNo explică:

Multumesc tuturor ca m-ati ajutat! Astazi am votat si.
.....am iesit sefa cu 11 voturi. Multumesc, multumesc! big grin

| Biencutza2001 a răspuns:

Pai...eu una nu as vrea sa fiu sefa clasei.E o munca foarte complicata in clasele 5-8.Esti responsabil de disciplina si curatenia clasei.Profesorul te va certa pe tine daca nu e curatenie sau colegii sunt neastamparati.In plus, trebuie sa te mai duci la consiliu si mi se pare o pierdere de vreme.Banuiesc ca invatatoare sau invatatorul te-a pus in clasele 1-4 pentru. ca erai o fata cuminte si desteapta.Colegilor tai nu le-a placut comportamentul tau cu ei in clasele mici.E normal! Nimanui nu ii place sa fie pus sa faca curat sau sa taca din gura si sa nu mai stea la panda cand vine profesorul.Iar in a-5-a au ales pe cineva care ii lasa sa faca ce vor.Dar poate au ales si dupa prietenii. Daca vrei sa ajungi sefa clasei, singura optiune e sa iti pui cam toate fetele din clasa sa te voteze si daca sunt mai multe decat baietii vei castiga inevitabil sau daca nu sunt, mai pui niste baieti cu care te intelegi mai bine.Ex. Ai 30 de copii in clasa si tu vei pune 17 sa te voteze.Dar daca nu ai decat 5-6 prieteni si ceilalti colegi nu te suporta ar trebui sa renunti la idee si sa te concentrezi pe tine si nu pe ei.Sa fii mai sociabila, draguta, amuzanta si nu rautacioasa, plina de aere si paracioasa(nimeni nu sufera paraciosii)!
P.s. Eu am dat niste exemple si banuieli dar acum nu stiu cine te-a ales in clasele 1-4 si de ce nu in clasa a-5-a.Incearca ideea mea si spune-mi daca poate fi realizata. Pupici!

| YesorNo explică (pentru Biencutza2001):

Pai la noi in clasa, avem cei ce sunt de serviciu sa faca curatenie, asta nu e o problema pentru mine big grin. In clasele 1-4 invatatorul m-a pus pe mine. Nu am votat. happy