| anonim_4396 a întrebat:

Sunt trist pentru ca nu am multi prieteni nici in real life, nici pe facebook. Orice as face, nu pot sa ma integrez, nu pot sa duc o conversatie cu cineva. Ori sunt prea plictisitor si enervant, ori persoana cu care vorbesc e prea retardata si habar n-are sa scrie corect/vorbeasca corect/prea batuta in cap si ma enervez si ii dau pace.
Imi urasc viata pana la limita, imi vine sa urasc pe toata lumea. Nu am incredere in nimeni si ma simt singur si izolat sad De ce mi se intampla mie toate astea? Nu mai suport, am suportat 18 ani, cat sa mai suport? Nu am nici prietena (URASC asta, mai ales cand ii vad pe doi ca se tin de mana si se iubesc m-apuca cate-o criza si imi piere tot cheful de viata). Nici nu prea am tangenta cu fete in general ca-s PARANOIC si mi-e frica de mor sa nu fiu respins/ignorat etc. Pentru mine asta e foarte important.

De ce am scris asta? Ei bine, eu vreau sa-mi fac ordine in viata mea si nu stiu de unde sa incep. Nu vreau sa ajung un betiv/drogat/alte chestii mai naspa din cauza ca imi urasc viata si ca toate imi merg aiurea.

Răspuns Câştigător
| Gunoi a răspuns:

Prieteni, colegi tot aia acum îi vezi acum nu, sunt o influenţă proastă care bârfesc şi judecă pe alţii şi poţi fi influenţat să ajungi ceea ce nu vrei să devii.
Prietenă, sincer nu ştiu după cine sau ce anume te uiţi când te uiţi la o fată? să vorbeşti cu ele nu e greu dar nu trebuie să te avânţi prea tare să nu suferi pe urmă mă refer să îţi expui sentimente când nici nu o cunoşti. Mai apoi e greu şi să menţii o relaţie căci nu depinde numai de tine. Nu fi invidios şi supărat pe fericirea altora căci lucrurile plăcute durează puţin şi nu împlinesc aşteptările.
Urăşti, şi cum anume vrei să oferi iubire dacă tu urăşti? Ai suportat? Ce respingeri? Ai încercat mereu să fii cu cineva şi persoana cealaltă a renunţat, te-a respins?
Singurătatea e făcută ca să te concetrezi asupra ta a ceea ce greşeşti şi să te schimbi şi cu 10 sau 5000 de prieteni unele persoane se simt singure.
Să fii respins, când ai de unde alege nu îmi pare atât de rău, iar ce ai spus tu de schimbare fixează-ţi obiective nu ceda, continuă luptă şi lumea va fi a ta

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa faci un sport ceva. acolo gasesti persoane cu care te poti apropria. stand in casa si mai ales pe porcaria aia de fb nu ai sa iti faci nici prieteni si mai ales prietena.

ps. nu stiu de ce vorbesti singur laughing

| theeternal a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e vorba doar de facebook, ai inteles gresit. Am incercat si cu sport, am mers si la sala insa nu am reusit sa leg prietenii.

Daca te referi la comment-ul meu, cineva a raspuns inainte si a dat delete.

| anonim_4396 explică (pentru theeternal):

La sala merg si eu si majoritatea sunt niste retarzi. ba vin sa stea de vorba ba vin sa isi faca poze ca niste prapaditi toata ziua. Eu am mereu oameni pe langa mine fie la munca sau cursul de aparare pe care il fac dar am ales sa nu leg prietenii cu nimeni ca nu merita in ziua de azi. Daca esti diferit de restul, e greu sa gasesti cu cine sa vorbesti. Incearca chestii diferite. Nu stiu daca esti destul de mare pentru munca, dar incearca mai multe tipuri de sporturi sau la scoala / liceu unde esti.

| Gabiiiiiii a răspuns:

Rabdare. Nu ai nevoie de prieteni care dispar cand apare soarele.
Increderea in sine e cel mai important, poti face orice. Trebuie sa iei viata un pic mai usor. Ce daca te-a refuzat o anumita fata? Ai dat in cap ca sa-ti fie rusine? Nu.
Sa stii ca muzica te ajuta mult, cum am vazut ca a zis cineva in raspunsuri, dar nu comerciala, hip-hopul romanesc (Haarp Cord, Dragonu, Cedry2k, Stripes)e o arta de care merita sa te bucuri, si ai si ce invata. Crede-ma, prin asta am trecut si eu.

| Mnghui a răspuns:

Wtf. Cine are nevoie de prieteni? Uita-te la tine. Esti un om complet fizic si psihic. Ai toate membrele, deci n-ai nevoie de un "prieten" care sa te ajute. Poti sa gandesti pentru tine, deci clar n-ai nevoie de un "prieten" care sa gandeasca pentru tine (si asta ar fi chiar foarte trist). Doar gandeste-te putin. Vrei sa ai acum 5000 de prieteni ca sa nu te simti singur, dar mai tarziu ei sa-ti faca viata mai rea decat e acum? Sau sa te adaptezi la stilul asta de viata? Sincer, cat iti ia sa te adaptezi, atat iti ia si sa legi o prietenie. Am patit.
Si asta e doar ceva pe moment. Unii patesc asta, iar altii nu. Asta nu inseamna ca noi, astia fara prieteni, sunten mai ghinionisti sau mai prosti...sau ca avem probleme mintale...
Si la problema cu prietena... nu forta nimic. O sa vina.
Si rezolva-ti problema cu paranoia, apoi vorbeste cu fetele! Sunt tot oameni. Si daca n-a fost sa fie una, vine urmatoarea... si tot asa.
Refugiaza-te undeva... De exemplu in muzica. Daa, stiu ca deja lumea e saturata de rockeri si muzica lor satanista, dar ei au reusit (eu am reusit) prin muzica ce altii nu pot. Si asta pentru ca nu vor. Si vor ramane atat de speriati...toata viata.
Lasa sala. Nu te ajuta...
Daca tu nu vrei sa te schimbi... degeaba primesti sfaturi. Totul depinde de tine!