| anonim_4396 a întrebat:

Sunt unele persoane care pot accepta o alta persoana ca prieten apropiat si se pot intelege foarte bine, chiar daca sunt firi total diferite, cu interese incompatibile.
Ei bine, eu ma aflu exact intr-o situatie opusa, in sensul ca pur si simplu nu ma pot intelege cu cineva daca are ceva ce nu se potriveste cu perspectiva mea si cu felul in care gandesc eu. Nu pot sa suport ceea ce ma deranjeaza la persoana in cauza pe termen lung, insa sa zicem ca pot tolera ceea ce nu imi convine pentru o oarecare perioada de vreme. Prin urmare, din aceasta cauza, nu am niciun prieten apropiat, ci doar cunostinte.
In ceea ce priveste relatiile de prietenie, puteti sa treceti peste ceea ce va deranjeaza la o persoana si sa va intelegeti, chiar daca, sa zicem, nu sunteti pe aceeasi lungime de unda, sau preferati sa va imprieteniti numai cu cineva care este, intr-o foarte mare masura, la fel ca voi? Eu una stiu ca nu pot sa dezvolt o relatie de prietenie cu cineva care are ceva care ma deranjeaza, chiar daca tolerez respectivul aspect pe termen scurt si nici nu vreau, fiindca stiu ca nu m-as simti deloc bine.

Răspuns Câştigător
| 4b a răspuns:

Sa zicem ca esti o persoana mai...complicatabig grin dar si in starea in care te gasesti iti poti gasi un prieten; stiu ca iubirea acopera toate greselile, insa te si schimba; probabil daca ai avea pe cineva aproape, fiind pe aceeasi unda cu tine, v-ati bate cap in capbig grin de aceea, uneori e bine sa fiti la poli opusi.
Atunci cand nu suporti ceva la cineva, pur si simplu nu-i de tine, adica, nu esti in stare sa-i accepti toate cele, si...nu merge nicaieri o astfel de relatie

2 răspunsuri:
| georgyana1398 a răspuns:

Eu cred c prieteniile adevarate se pot forma atunci cand intre persoane sunt ceva sentimente. Daca ceea ce simti pentru persoana aceea e ceva adevarat poti trece peste si poti incerca s eviti partile care iti plac mai putin. Prietenii pot fi cele mai importante fiinte pentru fiecare dintre noi, ei pot fi ca o comoara trebuie sa ii cauti si sa ii selectezi. Dar ai grija nu toti merita increderea noastra! sfatul meu este sa iti dai seama care sunt de fapt persoanele la care tii si pe care nu ai vrea sa le pierzi si asa vei putea trece peste asta! In fiecare dinte noi este multa putere si multa multa frumusete interioara! Trebuie doar sa le descoperim si sa le oferim celor dragi! Daca intelegi ceea ce spun aceste cuvinte sunt convinsa ca vei gasi un prieten adevarat pe care la randul tau ai putea sa il inveti sa ofere frumusetea sa, bunatatea sa, gandurile bune pe care toti le avem dar cu greu ne dam seama! Sper ca ti-am fost de ajutor! big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mda,naspa