| ViVi a întrebat:

Sunteti pro sau contra politiei animalelor?happy eu sunt pro love struck

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu tot pro sunt!
Chiar am vazut pe site o fata (gabry) care a angajat un om sa munceasca la ea la tara, cainele il latra pe om! Si intr-o zi fata la gasit pe caine mort in gradina :((. Ea crede ca lar fi omorat omul angajat de ea!

Sau am mai vazut in noua-zeelanda o familie care au luat cainele din curte, lau taiat si l-au facut friptura!
Cica asa ii traditia :-j...
Chinezi mananca supa de caine, spun ei ca supa iti taie setea si numai stiu ce!

Caini is animale de companie nu pentru. carne! Cel putin asa ar fi normal!

Click aici sa vedeti ce lume idioata si in Romania!

http://stirileprotv.ro/......copii.html

Cand tatal meu taia gaini, dar nu in fata mea, si atunci imi era mila!
caci stiam. Dapai un cal omorat cu cruzime in fata copiilor si legat si de picioare!

Eu is pro!

Ati vazut oamanei care platesc nu stiu cate mii de euro pentru. o pisica
dintr-o rasa rara!
Adevarati iubitori de animale!

23 răspunsuri:
| cioko19 a răspuns:

Pro! Sunt iubitoare de animalelove struck

| ViVi explică:

Toti suntem prolove strucklove struck

| Puiutz a răspuns:

Pro. normal love struck. chiar ma uit des la animal planetbig grin. si imi place mult emisiunea aceea unde salveaza animale. unii chiar neglijeaza animalelesad. si merita sa fie pedepsitzi!

Byee`big grin

| albastrel a răspuns:

Pro pro pro! eu cand ma voi face mare.si voi avea viloiu' meu voi face adapost pentru animalele necajite sad

| sorin a răspuns:

Pro

| ellene a răspuns:

Pro pro pro

| Kandy a răspuns:

Pro! Pentru ca pe noi ne apara cineva cand avem probleme dar ele nu aveau nici un sprijin, e foarte buna ideeathumbs up

| zuzushi a răspuns:

Pro

pro

... mai continui?batting eyelashes

| oana_1897 a răspuns:

Eu sunt pro 100% pentru ca e prea multa brutalitate si rautate in randul oamenilor...eu iubesc animalele si daca as avea bani as infiinta o firma care sa se ocupe de animalele abandonate sau maltratate de oameni fara suflet...

| emy a răspuns:

Normal ca sunt pro100%. Numai ca daca acestia isi vor face datoria precum politia "umana"(ca sa zic asa), nu stiu zau... Dar sa speram ca va exista mai putina violenta fata de animale.Doamne ajuta!

| lara7 a răspuns:

100% pro... este ceja ce imi doresc de cand sunt mica : vreau sa infiintez un adapost de animale gen ASPC de pe Animal Planet...sincer eu plang atunci cand vad un catel sau un animal abantonat ssau ranit...pentru mine filmele scrise mai sus sunt cv de gen Horror...am vazut la tv filmul cu calul fara picioare dar nu tot fiindca nu am rezistat... iar apoi nu ma dormit toata noaptea...atata ura am pentru oamenii care batjocoresc animalele incat consider ca trebuie pedepsiti cu moartea... fara nici o exagerare NU pot privi un astfel de om... II DETEST!

PS : am adoptat 2 pisici dp strada...catei nu pentru ca stau la bloc...

| fzcsm a răspuns:

Pro pentru ca animalele au nevoie de ocrotire din partea oamenilor.Deci pro 100%!

| frida0purple a răspuns:

Cine ar fi contra?
normal ca's pro!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exploatarea animalelor de companie de catre oameni pare infricosator de fireasca in ochii unora. Cata vreme nu poate alege sau macar protesta, animalul, fie el caine, pisica sau papagal, nu este decat un obiect care poate aduce beneficii materiale.

Un exemplu de exploatare ar fi folosirea cainilor la cersetorie. De obicei sunt folositi catei de talie mica sau pui, care sunt mai usor de stapanit.

Situatia este intalnita atat in tara cat si in afara tarii. Pe strazile din Lisabona, conform ziarului Gardianul, aceasta forma de cersetorie este destul de intalnita. Multi dintre cei care se folosesc de animale pentru a cersi in orasul portughez sunt de origine romana. Cainii sunt obligati sa tina in bot, timp de mai multe ore, un dispozitiv de care este prins un fund de sticla, in care trecatorii arunca banii. Temperatura in Portugalia este foarte ridicata, astfel ca animalele isi deschid gura pentru a se racori. In momentul in care scapa acaretul pentru bani, cainii sunt loviti peste cap. Mai grav e ca metoda de cersetorie descrisa mai sus nu scandalizeaza trecatorii, care sunt mai degraba distrati de catelul "cersetor". Cei care cersesc recunosc cu seninatate ca isi trateaza animalele cu cruzime, insa castigul pe care il fac de pe urma patrupedului si a ignorantei trecatorilor primeaza. Hrana pe care o primesc animalele la sfarsitul zilei e de ajuns cat sa le tina in viata pentru o noua zi de chin.

Legislatia din Romania, prin legea 9/2008, nu permite folosirea animalelor pentru cersetorie. Insa oamenii care cersesc cu pisici sau caini in brate sunt dovada ca respectiva lege nu se aplica, asa cum se intampla si in Portugalia. Legislatia romaneasca considera infractiune abuzul in utilizarea animalelor, supunerea animalelor la eforturi inutile, precum si neasigurarea conditiilor minime legale de bunastare; cei care nu respecta aceste prevederi sunt pasibili de inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda penala de la 1.000 lei la 10.000 lei si confiscarea animalelor.

In ciuda acestei legi, o alta forma de exploatare a animalelor in scopul obtinerii banilor este practica "biletelor de papagal", obicei ramas ca o "traditie" din vremea balciurilor si care s-a perpetuat pana in prezent, in ciuda legilor. Astfel, in parcurile mari din capitala dar si din alte orase ale tarii exista persoane care vin cu papagali, in general perusi dar si alte specii, indiferent de vreme - pasarile exotice sunt astfel fortate sa stea la temperaturi pentru care nu sunt adaptate si, la solicitarea clientilor, obligate sa extraga dintr-o cutie cate un bilet pe care este scris cate un mesaj "norocos".

Persoanele care doresc sa ajute animalele abuzate pot sesiza sectiile de politie pe raza carora intalnesc astfel de situatii si pot depune reclamatii in care sa semnaleze incalcarea articolului 6 din legea 9/2008.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am un vecin pensionar la mine in zona umbla baut km tot timpul. dimineata la 6 plecam la munca si l-am surprins pe acest nenorocit in timp ce isi masturba cainele dupa coltul blocului.il chema niculescu sta in brasov la onixp str13 decembrie nr 15 bl 1 b sc b ap 12 et 2.imi e sila d astfel d oameni bolnavi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intamplarea cu cainele abuzat e cat se poate de reala. Te rog sa o editezi tu mai decent. Oricum voi anunta protectia animalelor din brasov pentru ca sunt oripilat de asemenea fapte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intamplarea cu cainele abuzat e reala. public-o tu mai decent daca iti pasa cu adevarat oricum voi informa protectia animalelor din brasov despre acest om cu minte bolnava

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineinteles ca sunt PRO! Pot sa va spun si de ce.
Din ce am vazut parerea unora, care sunt contra, se rezuma numai la cazurile auzite de acestia in care protagonistii, erau pisici si caini loviti. dar sa nu uite ca acestea nu se pot apara. Chiar daca sunt "niste animale" asa cum considera acestia si sunt alte categorii de persoane defavorizate.
Pot sa va spun ca am vazut mult mai multe cazuri decat acestia
cu cabaline si chiar bovine, doborate la pamant sub ploaia de lovituri, sau chiar ucise. De cate ori am putut, am intervenit fara ezitare. Pe moment a functionat, dar mai departe persoanele respective au facut tot ce au stiu.
E trist!

| und3ad a răspuns:

Da si eubig grin

| alecsa1 a răspuns:

Si eu sunt prowinking

| denysu a răspuns:

Pro.

| vikusik a răspuns:

Eu sunt pro