| tinuta54 a întrebat:

Supps.mi-ai raspuns la alta intrebare dar cum nu ma lasa sa dau raspuns o sa te intreb aici:
Ce inseamna cache-ul din browser dar si cookies? te rog
ajutama!batting eyelashes

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Memoria Cache este o memorie rapidă care serveşte ca zonă tampon între procesor si memoria principală. Cache-ul reţine datele care au fost folosite recent de procesor şi se evită întoarcerea datelor înapoi la memoria principală (care este mai lentă decât cea Cache) şi astfel datele sunt procesate mult mai repede.

Termenul cookie este legat de un mecanism prin care un sit de web poate identifica vizitatorii astfel incat sa le poata oferi pagini personalizate sau facilitati specifice pentru utilizatorii inregistrati.
In principiu, cand un sit de web foloseste cookies, el trimite catre browserul vizitatorului un mic set de date care este memorat pe computerul vizitatorului, printre fisierele temporare de lucru pe Internet. De regula, in aceste date sunt incluse date personale inscrise de vizitator la inregistrarea sa ca utilizator al sitului. Data viitoare cand se intra in sit de pe acelasi computer, datele din cookie sunt trimise catre sit si pagina care se incarca poate sa fie in functie de aceste date. Asa se intampla ca poti vedea, in unele pagini personalizate, numele tau de vizitator, sau se pot pastra optiunile tale pentru ceea ce vrei sa vezi in acea pagina.
Deoarece un cookie vehiculeaza date personale, exista in privinta lui si riscul ca aceste date sa ajunga la persoane neautorizate, sau ca mecanismul sa fie folosit in mod abuziv de siturile cu intentii dubioase. De aceea, orice browser performant include si posibilitatea dezactivarii acestui mecanism. Daca mecanismul este dezactivat, browserul refuza sa memoreze date de tip cookie, dar atunci utilizatorul nu mai poate beneficia de facilitatile implicate.