| Fdstra a întrebat:

Te poti transfera de la o facultate la alta,continuand acelasi profil fara sa o iei de la inceput? thinking De ex,as vrea sa ma transfer din cluj de la management,la Timisoara,la acelasi profil si sa continui, sa fac ultimul an pentru licenta, se poate? :-D

3 răspunsuri:
| abyssaria a răspuns:

Se poate, dar trebuie sa dai niste diferente. Este bine sa te interesezi la secretariatul facultatii la care vrei sa dai ce diferente trebuiesc date.

| Fdstra explică (pentru abyssaria):

Dar eu stiam ca diferentele se dau doar daca merg la un profil diferit... daca vreau sa continui acelasi profil cum ar trebui sa fac?!

| abyssaria a răspuns (pentru Fdstra):

Ti-am spus mai sus, daca vrei sa te muti de la o facultate la alta, care are acelasi profil, trebuie sa ti se echivaleze studiile facute pana in acel moment. Chiar daca sunt facultati cu acelasi profil, nu toate au exact aceleasi cursuri si nu considera ca tot ce ai facut la aceea facultate se aplica si la ei; din acest motiv unele din cursuri raman neechivalate si trebuiesc date ca diferente.
Daca te muti de la un profil la altul ( din cadrul aceleasi facultati) si atunci ai sa dai diferente.
Ca sa fii sigura de ceea ce trebuie sa faci, suna la secretariatul facultatii la care vrei sa dai si-i intrebi pe ei. Ei sunt in masura sa-ti spuna exact cum sta treaba ( fiecare facultate are o politica diferita, iar unele nu te accepta daca nu esti integralist, nu mai au locuri sau alte criterii pe care le mai au ei)